Ogłoszenie o kolejnej edycji Programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej – edycja 2022”.
Trwa nabór wniosków w ramach ww. Programu finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Uprzejmie informujemy, iż w dniu 11 października 2021 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach kolejnej edycji Programu pn. „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej – edycja 2022” realizowanego ze środków finansowych Funduszu Solidarnościowego.
Szczegółowe informacje o Programie, formularze wniosków wraz z terminarzem naboru znajdą Państwo na stronach internetowych:
- Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakładce Aktualności
- Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Źródłem finansowania Programu są środki ujęte w planie finansowym Funduszu Solidarnościowego. W skali kraju na realizację Programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej - edycja 2022” w tym roku przeznaczono kwotę 150 mln zł.
Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego, które na realizację usług w ramach Programu mogą ubiegać się o wsparcie finansowe do wysokości 100 % proc. kosztów realizacji usługi asystencji osobistego asystenta.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym albo traktowane na równi do wymienionych.
Gminy/powiaty zainteresowane udziałem w edycji na 2022 r. ww. Programu, mogą do dnia 22 października 2021 roku złożyć wnioski na środki w ramach ww. Programu do Wojewody Łódzkiego. Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP: /lodzuw/skrytka. Złożony w wersji elektronicznej wniosek musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Dodatkowe informacje na temat Programów realizowanych w ramach Funduszu Solidarnościowego można uzyskać w Wydziale Rodziny i Polityki Społecznej pod numerami telefonów: (42) 664 20 18,
(42) 664 20 07 oraz pod adresami e-mail: marta.nowak@lodz.uw.gov.pl oraz anna.roslawska@lodz.uw.gov.pl