W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięci małych więźniów obozu przy ulicy Przemysłowej

18.01.2023

II Wicewojewoda Łódzki Grzegorz Majewski składa kwiaty przy pomniku

Dziś mija 79. rocznica zakończenia funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi.

W uroczystościach przy Pomniku Martyrologii Dzieci wziął udział II wicewojewoda łódzki Grzegorz Majewski.

Obóz koncentracyjny dla dzieci polskich przy ulicy Przemysłowej w Łodzi utworzony został 1 grudnia 1942 roku i funkcjonował do 18 stycznia 1945. Wyodrębniony został na terenie Litzmannstadt Ghetto (obecne to ulice: Bracka, Emilii Plater, Górnicza oraz Zagajnikowa).

Do obozu trafiło kilka tysięcy polskich dzieci, w wieku od 8 do 16 lat – z sierocińców i zakładów wychowawczych, pochodzących z ziem włączonych do Rzeszy oraz z Generalnego Gubernatorstwa. Przywożone były tu również dzieci, których rodzice przebywali w więzieniach, obozach pracy oraz oskarżone o przewinienia, np. odmowa pracy, drobna kradzież.

Obóz dzieci polskich przy ulicy Przemysłowej w Łodzi to obraz głodu, torturowania, chorób, fatalnych warunków sanitarnych, nadludzkiego wysiłku, przymusowej pracy, mordowania bezbronnych istot.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}