Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024
15.12.2023
Informacja ogólne:
Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 jest dokumentem zawierającym wskazówki dotyczące możliwości uzyskania przez gminy wsparcia ze środków pochodzących z dotacji celowej z budżetu państwa w zakresie realizacji zadań własnych, o których mowa w art. 17 ust. 2 pkt 2a oraz art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej. W celu poprawy sytuacji seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia, dofinansowanie przewidziane jest w ramach dwóch modułów. Pierwszy z nich (moduł I) dotyczy działań samopomocowych w postaci uruchomienia i utrzymania usług opiekuńczych świadczonych w formule usług sąsiedzkich; drugi z kolei (moduł II) dotyczy tzw. opieki na odległość (teleopieki), realizowanej przy pomocy opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa.
Adresaci programu:
- Bezpośrednimi adresatami programu są wszystkie gminy w Polsce (miejskie, miejsko-wiejskie oraz wiejskie).
- Pośrednimi adresatami programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
MODUŁ I:
Celem modułu I jest zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej. Organizatorem usług sąsiedzkich jest gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby korzystającej z usług sąsiedzkich, jednak w zakresie organizacji usług może korzystać z pomocy organizacji pozarządowych zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
MODUŁ II:
Celem modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. opieki na odległość. Dofinansowaniu podlega zakup opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi, a także zakup obsługi systemu dla opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa zakupionych przez gminy w ramach programu realizowanego w latach 2022-2023.
Montaż finansowy:
- budżet państwa – nie więcej niż 80% kosztów realizacji zadania
- wkład własny – nie mniej niż 20% kosztów realizacji zadania
Zapotrzebowania na środki z budżetu państwa można będzie składać za pomocą Centralnej Aplikacji Statystycznej po opublikowaniu stosownych formularzy przez właściwe ministerstwo. Gmina, przystępując do programu, może wnioskować o środki na realizację jednego, jak również obydwu modułów. Zapotrzebowanie będzie zbierane tylko raz, a wysokość zapotrzebowanych kwot musi być skalkulowana w oparciu o liczbę osób w wieku 60 lat i więcej w danej gminie.
Wojewoda dokona podziału środków na poszczególne gminy w oparciu o złożone zapotrzebowania, uwzględniając liczbę seniorów w wieku 60 lat i więcej w tych gminach. Przystąpienie przez gminę do realizacji programu nie jest równoznaczne z przyznaniem środków we wnioskowanej wysokości.
Materiały
Program Korpus wsparcia seniorów na rok 2024Program_Korpus_wsparcia_seniorów_na_rok_2024.pdf 0.28MB