Punkty paszportowe na lotniskach gotowe do świątecznych podróży Polaków
20.12.2024
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To okres, w którym wiele Polek i Polaków udaje się za granicę, aby odwiedzić swoich bliskich. Do wielu krajów, takich jak Wielka Brytania, polscy podróżujący potrzebują paszportu. W nagłej sytuacji – zapomnienia, zgubienia, kradzieży lub utraty ważności paszportu – MSWiA oferuje pomoc. W tym roku punkty szybkich paszportów tymczasowych na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach pomogły już ponad 17,5 tys. podróżnym. Aktualnie MSWiA finalizuje prace nad otwarciem kolejnego, piątego punktu na lotnisku w Poznaniu-Ławicy.
Paszport tymczasowy można aktualnie wyrobić w czterech punktach na terenie kraju:
- Lotnisko Chopina w Warszawie;
- Lotnisko Kraków-Balice;
- Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku;
- Lotnisko Katowice-Pyrzowice.
Usługa szybkich paszportów tymczasowych na lotniskach
Pierwszy w Polsce punkt szybkiego wydawania paszportów tymczasowych powstał na lotnisku Chopina w Warszawie Usługa natychmiast spotkała się ogromnym zainteresowaniem podróżujących, którzy byli wdzięczni za pomoc w nagłej sytuacji, gdzie przed samym odlotem okazuje się, że nie mają ze sobą ważnego paszportu.
Szybki paszport tymczasowy na okres podróży pozwolił na uratowanie wielu ważnych wyjazdów - spotkań z rodziną i bliskimi czy podróży służbowych.
Łącznie, punkty paszportowe MSWiA na lotniskach wydały w 2024 r. dokładnie 17 544 szybkie paszporty tymczasowe (dane od 1 stycznia do 15 grudnia br.).
Rekordowe dni przypadają w okresie świąt, ferii i wakacji. W 2024 r. to właśnie piątek 12 stycznia br. był dniem, w którym wydano rekordowe 121 paszportów tymczasowych w punkcie na warszawskim lotnisku. Był to dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych. Pozostałe punkty odnotowały najwyższe zainteresowanie w lipcu i sierpniu, czyli w trakcie letnich wakacji.
Nowe punkty paszportowe na lotniskach w Katowicach, Krakowie i Gdańsku
W lipcu br. otworzyliśmy - w porozumieniu z wojewodami - trzy nowe punkty szybkich paszportów tymczasowych. Już niemal od pół roku na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach są dostępne punkty szybkich paszportów tymczasowych.
Od momentu otwarcia w lipcu br. do 15 grudnia br., nowe punkty paszportowe wydały:
- Lotnisko Kraków-Balice - 1 416 paszportów tymczasowych;
- Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku - 1 749 paszportów tymczasowych;
- Lotnisko Katowice-Pyrzowice - 1 975 paszportów tymczasowych.
Najwięcej podróżnych, którzy skorzystali z usługi szybkiego paszportu tymczasowego, kierowało się do Egiptu, Wielkiej Brytanii oraz Tajlandii.
Konieczność skorzystania z pomocy punktów paszportowych na lotniskach wynika najczęściej z zapomnienia, zgubienia lub utraty ważności dokumentu. Zdarzają się jednak bardzo indywidualne historie, jak chociażby pilna konieczność wymiany paszportu, który dziecko pokolorowało w trakcie oczekiwania w lotniskowej kawiarni.
Aktualnie MSWiA finalizuje prace nad otwarciem kolejnego, piątego punktu na lotnisku w Poznaniu-Ławicy.
Przypominamy jednocześnie, że dowód osobisty w aplikacji mObywatel nie pozwala na przekroczenie granicy państwowej.
Jak wyrobić szybki paszport tymczasowy na lotnisku?
Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.
Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.
Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.
Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje
Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na lotnisku jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:
- utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego albo został on ukradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.
Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie.
Przed zaplanowaną podróżą zachęcamy do zapoznania się z godzinami otwarcia punktów na poszczególnych lotniskach:
https://www.gov.pl/web/mswia/uzyskaj-paszport-tymczasowy-w-punkcie-na-lotnisku