W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzeczpospolita pamięta o swoich Bohaterach!

02.03.2023

Rzeczpospolita pamięta o swoich Bohaterach

Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego wręczył najwyższe odznaczenia państwowe osobom, które poświęciły swoje życie na rzecz pracy dla Ojczyzny. Część z nich została przyznana pośmiertnie, a teraz została z ogromyym wzruszeniem odebrana przez krewnych.

Mimo upływu dziesiątek lat wciąż pamiętamy o poświęceniu żołnierzy września, drugiej konspiracji, a także o tych wszystkich, którzy rzucili swoje życie na szalę, by walczyć o niepodległą Polskę. To, że dziś możemy cieszyć się wolnością we własnym państwie jest Ich zasługą

– podkreślił wojewoda.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie przyznano trzem osobom, m.in. śp. Franciszkowi Kaźmierczakowi, który urodził się w Dusznikach pod Wartą w województwie łódzkim. W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do macierzystej jednostki i otrzymał przydział do kompanii karabinów maszynowych. Jego pułk wchodził w skład Armii „Poznań”, która swym południowym skrzydłem miała bronić linii rzeki Warty aż poniżej Uniejowa. 6 września 1939 r. o godz. 18.30 w okolice wsi Balin ruszył na rozpoznanie pluton straży przedniej. W dolinie rzeki na łęgach dostrzeżono liczną kolumnę zmotoryzowaną wojsk niemieckich, zdecydowano się na atak. Wywiązała się zażarta walka, w wyniku której wojska wroga wycofując się poniosły duże straty w ludziach i sprzęcie. Ofiary znalazły się także po stronie polskiej. Wśród nich był kpr. Franciszek Kaźmierczak, który dzień wcześniej obchodził swoje 26 urodziny.

Wzruszenia nie ukrywał stryjeczny wnuk, Dariusz Kaźmierczak.

Dziadek idąc na wojnę zostawił 4 i 5-letnie dzieci. Niedawno ktoś pytał, czy warto odznaczać ludzi pośmiertnie. Dla mnie i mojej rodziny ten medal, uhonorowania dziadka jest niezmiernie ważne

– mówił odbierając order.

Odznaczania odebrały także osoby, które dbają, by pamięć o polskiej historii i Bohaterach narodowych nigdy nie wyblakła. 

Ci ludzie całe swoje życie zawodowe przeznaczyli służbie prawdzie historycznej i pokazywaniu społeczeństwu bohaterskich czynów naszych przodków

– zaznaczył wojewoda.

Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odebrał m.in. Karol Dąbrowski. Swoją opieką objął wiele grobów osób związanych z walką o niepodległość,  m.in. Władysława Frątczaka - legionisty z 1919 r., Jana Mioduszewskiego - żołnierza 10 pułku piechoty z 1939 r, Jana i Anieli Chmielińskich, odnawiał pomnik działaczy PPS-Frakcja Rewolucyjna z 1907 r. w Lasku Miejskim w Łowiczu, płyty Tadeusza Szulca, powstańca styczniowego, na łowickim cmentarzu katedralnym. Wielokrotnie uczestniczył w inicjatywach mających na celu upamiętnienie wydarzeń historycznych i miejsc pamięci.

Pełna lista odznaczonych:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi dla niepodległości RP):

- Śp. Franciszek Kaźmierczak

- Śp. Antoni Lesiecki

- Śp. Roch Żabicki

Złoty Krzyż Zasługi (za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych):

- Grażyna Ciszewska

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (za zasługi dla Niepodległej):

- Agnieszka Pawłowska-Kalinowska

- Dariusz Rogut

- Marek Wojtylak

 - Henryk Zasępa

Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego dla uhonorowania osób zasłużonych dla idei pamięci narodowej:

- Karol Dąbrowski

- Mariusz Dychto

- Zdzisław Kryściak

- Andrzej Olbromski

- Marian Sianoszek

- Piotr Zawada

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}