Spotkanie szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego w Łodzi
01.03.2022
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec spotkali się dziś w Łodzi. Głównym tematem rozmów ministrów Zbigniewa Raua, Annaleny Baerbock oraz Jean-Yves Le Driana była obecna sytuacja na Ukrainie i agresja Rosji na to państwo. W części rozmów, w ramach wideokonferencji, uczestniczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Kryzys wywołany działaniami Rosji wobec Ukrainy stanowi najpoważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego od upadku muru berlińskiego. W najmocniejszych słowach potępiamy niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie
- podkreślił minister Rau.
Po spotkaniu z ministrami polski minister oświadczył, że każdy uchodźca, który pojawi się na granicy polsko-ukraińskiej, zostanie przyjęty. Rząd liczy się z możliwością powiększenia liczby uchodźców z Ukrainy do 1 mln.
Obecnie ta liczba Ukraińców szukających schronienia w Polsce sięga 400 tys (...). Zgodnie z danymi, którymi dysponujemy przedstawiciele 125 krajów przybyli do Polski, oczywiście dominują Ukraińcy. Każdy kto w trosce o swoje życie i zdrowie przekracza polską granicę będzie przyjęty, będzie zaopiekowany, zapewnione zostaną mu zarówno pożywienie jak i schronienie, dach nad głową i kontakt - jeśli chodzi o osoby nieukraińskiego pochodzenia - z własnymi służbami konsularnymi
- powiedział szef polskiego MSZ.
W trakcie spotkania wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przedstawił szefom dyplomacji działania polskiego rządu dla obywateli Ukrainy zarówno tych, którzy uciekają przed konfliktem zbrojnym, jak i tych pozostających w kraju, by bronić swojej ojczyzny. Omówił kompleksową pomoc, jaka została przygotowana dla uchodźców. Zostali oni objęci bezpłatną opieką zdrowotną, będą także włączani w system edukacji dla dzieci i młodzieży, jak również zostanie im udzielona pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
Trójkąt Weimarski, czyli Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej utworzono w 1991 roku w niemieckim Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Celami działalności Trójkąta Weimarskiego są: rozwój współpracy pomiędzy tworzącymi go państwami, organizowanie szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także corocznych spotkań na szczeblu szefów MSZ.