W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

23.04.2022

Święto 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Kolejni żołnierze wstąpili w szeregi 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego. To wyraz ogromnego patriotyzmu oraz zobowiązanie wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. To obietnica służby i pomocy lokalnej społeczności.

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała nam jaka potrafi być skuteczność wojsk obrony terytorialnej. Obyśmy jednak nigdy nie musieli sami tego weryfikować. Wiemy natomiast i mamy pewność, że podążamy we właściwym kierunku stawiając na tego rodzaju wojska. Bardzo mnie cieszy, że 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej rozwija się w tak szybkim tempie

– powiedział wicewojewoda łódzki Piotr Cieplucha

„Terytorialsi” swoją przydatność pokazują niemal każdego dnia. Od wybuchu wojny na Ukrainie stale wspierają rządowe działania, mające na celu niesienie pomocy uchodźcom z terenów objętych wojną.

WOT był silnie zaangażowany także w liczne działania w trakcie pandemii, wspierając m.in służbę zdrowia oraz osoby starsze. Ponadto o ich przydatności mogliśmy przekonać się w trakcie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej opierają się na tradycji i doświadczeniach Armii Krajowej – niezłomnych polskich bohaterach niepodległościowych. „Terytorialsi” tak jak AK wywodzą się z lokalnych społeczności i zgodnie ze swoim mottem są „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Są przygotowani do obrony i wsparcia swoich rodzin, bliskich czy sąsiadów.

Służba w WOT, umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym a służbą Ojczyźnie. Głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja tych skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratownicze, ochrona zdrowia i życia ludzkiego oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a także szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych. Dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe), które są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT zakończonego certyfikacją.

Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}