Upamiętnienie kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca"
19.02.2022
Wicewojewoda łódzki Piotr Cieplucha wziął udział w odsłonięciu symbolicznej tablicy poświęconej kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, umieszczonej na jednej z ścian budynku Sądu Okręgowego w Łodzi przy ul. Narutowicza.
Składamy dziś hołd żołnierzowi o nieposzlakowanej opinii i kryształowej biografii. Stanisław Sojczyński „Warszyc” był postrzegany jako jeden z najbardziej ideowych przedstawicieli żołnierzy wyklętych. Za swoją wierność oddał życie. Dziś odsłaniamy tablicę poświęconą jego pamięci
– napisał w liście Premier Mateusz Morawiecki, który odczytał wicewojewoda łódzki.
Podczas uroczystości odbyły się liczne przemówienia, a pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty.
Kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc” urodził się 30 marca 1910 r. w Rzejowicach w powiecie radomszczańskim. Był uczestnikiem wojny obronnej Polski w 1939 r., zastępcą komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej i twórcą niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie – największej organizacji zbrojnego podziemia antykomunistycznego w centralnej Polsce.
Został aresztowany przez komunistyczne służby 27 czerwca 1946 roku w Częstochowie, a następnie, podczas przesłuchań torturowany. W budynku, na którym zawieszono pamiątkową tablicę, w dniach 9-17 grudnia toczył się jego proces, w wyniku którego został skazany śmierć.
Wyrok na kpt. Stanisławie Sojczyńskim i jego pięciu żołnierzach wykonano równo 75 lat temu, 19 lutego 1947 roku.