W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie nawigatora Jana Rudka

08.05.2023

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Janowi Rudkowi

W miejscowości Płoszów w powiecie radomszczańskim, na budynku Szkoły Podstawowej im. M. Rataja odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą nawigatorowi wojskowemu Janowi Rudkowi.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów RP symboliczny wieniec pod tablicą złożył I wicewojewoda łódzki Marcin Buchali.

Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie dzieje się dokładnie to co spotkało kiedyś nasz naród. Jesteśmy świadkami powrotu historii, gdzie Putin, tak jak kiedyś Hitler czy Stalin dokonuje zbrodni wojennych na niewinnych kobietach i dzieciach. Dziś naród i żołnierze Ukraińscy walczą za naszą wolność tak jak niegdyś my walczyliśmy za wolność Europy. Za taką właśnie wolność, bohaterską śmierć poniósł por. Jan Rudek. Dziękuję krewnym i władzom Gminy Radomsko za upamiętnienie porucznika uwzględniając jego wszystkie zasługi. Dla Rządu Prawa i Sprawiedliwości pamięć o wszystkich polskich bohaterach, którzy uczestniczyli w walce o naszą niepodległość jest bardzo ważna, dlatego dziś w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego pragnę oddać hołd poległem porucznikowi poprzez złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą

- powiedział wicewojewoda.

Porucznik nawigator Jan Rudek urodził się 5 marca 1913 r. w Guławach (obecnie Płoszów). W okresie międzywojennym służył w Wojsku Polskim. W 1940 roku przybył do Francji, gdzie został wcielony do Armii Polskiej, po czym otrzymał przydział do 118. Oddziału 4. Brygady Kadrowej w Anglii. 16 listopada 1942 roku powołany do 300. Dywizjonu Bombowego im. „Ziemi Mazowieckiej” w Hemswell w Anglii.

Z 8 na 9 kwietnia 1943 roku odbywał lot bojowy z zadaniem bombardowania Duisburga. Niestety, samolot, którym leciał został trafiony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą nad Morzem Północnym, u wybrzeży Holandii.

Jan Rudek zginął wraz z całą załogą. Jest pochowany w holenderskim Bergen.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}