W Łodzi powstanie Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu
31.05.2021
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945) – tak brzmi pełna nazwa nowej instytucji kultury, która zostanie utworzona w Łodzi. Decyzję w tej sprawie przekazał podczas konferencji prasowej w Łodzi wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Profesor Piotr Gliński.
- Muzeum Dzieci Polskich, które powstanie w Łodzi, nie pozwoli zapomnieć o wstrząsających zbrodniach dokonanych na tysiącach polskich dzieci w czasie II wojny światowej. Ocalenie pamięci o śmierci niewinnych, najmłodszych ofiar i oddanie im hołdu jest naszym obowiązkiem – powiedział Piotr Gliński.
Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi ma być nowoczesną multimedialną placówką muzealno-edukacyjną. Przedmiotem działania Muzeum będzie prowadzenie działalności wystawienniczej, kulturalnej, naukowej i edukacyjnej, mającej na celu upowszechnianie wiedzy o tragicznym losie dzieci – sierot osadzonych w niemieckim nazistowskim obozie dla polskich dzieci pod oficjalną nazwą: Polen - Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt (Kinder - KL Litzmannstadt) przy ul. Przemysłowej w Łodzi, prowadzonym przez niemieckie władze okupacyjne od 1 grudnia 1942 r. do 18 stycznia 1945 r.
W spotkaniu w Łodzi uczestniczyli także m.in.: wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, Mikołaj Pawlak - Rzecznik Praw Dziecka, dr Jarosław Szarek – prezes Instytut Pamięci Narodowej, dr hab. Dariusz Rogut – dyrektor oddziału IPN w Łodzi, Jolanta Sowińska-Gogacz - członek Rady Programowej ds. Upamiętnienia Dzieci Polskich z Obozu w Łodzi, a także dr Ireneusz Piotr Maj, który odebrał z rąk wicepremiera Piotra Glińskiego powołanie na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Dzieci Polskich.