W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Łodzi powstanie pomnik śp. ojca Stefana Miecznikowskiego!

27.02.2023

W Łodzi powstanie pomnik śp. ojca Stefana Miecznikowskiego

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o upamiętnieniu wybitnego kapłana, duchowego przywódcy łódzkiej opozycji, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, łodzianina z wyboru serca - ojca Stefana Miecznikowskiego.

Jest to jedna z ważniejszych inicjatyw, jakie podejmuję jako wojewoda łódzki, dlatego że łączy ona ludzi, którzy dzisiaj są w różnych miejscach i bardzo często ze sobą nie rozmawiają. Ojciec Miecznikowski to postać duchownego, Polaka i łodzianina, który łączył i sprawiał, że wiele osób podawało sobie ręce i razem współpracowało, bo widziało wspólny cel, jakim była wolność Polski

– podkreślił wojewoda.

Do komitetu honorowego budowy pomnika wojewoda Tobiasz Bocheński zaprosił osoby z różnych stron politycznych i grup społecznych – w taki sposób, by postać ojca Miecznikowskiego łączyła, tak jak kiedyś, ponad podziałami.

Ojciec Stefan Miecznikowski był znanym duszpasterzem, magistrem nowicjatu i organizatorem pomocy charytatywnej. W wieku 17 lat wstąpił do Zakonu Jezuitów. Z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie w 1950. Studiował teologię w Rzymie. W latach 50. XX był duszpasterzem akademickim przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, później opiekował się nowicjatem jezuickim w Kaliszu. W 1967 został przeniesiony do Łodzi, gdzie był duszpasterzem akademickim.

Został także kapelanem powstającej w Łodzi "„Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego sporządzał listy aresztowanych i internowanych, podjął szereg inicjatyw na rzecz opozycji. Organizował pomoc dla rodzin zatrzymanych i samych aresztowanych, a także osób pozbawionych pracy i środków do życia. Zainicjował utworzenie Ośrodka Pomocy Uwięzionym i Internowanym, organizował specjalne spotkania dyskusyjne (tzw. spotkania środowe), odprawiał msze za Ojczyznę. W 1989 został przeniesiony przez władze zakonne na Wybrzeże. Po upadku PRL został członkiem honorowym łódzkiego Regionu "Solidarności". W 1992 otrzymał także honorowe obywatelstwo Miasta Łodzi. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Oficjalne odsłonięcie pomnika, który stanie przy kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża została zaplanowane na 25 sierpnia(dzień urodzin o. Miecznikowskiego).

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}