W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ważne informacje dotyczące świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające 2024 Przeznaczone dla dorosłych z niepełnosprawnościami Wnioski można składać od 1 stycznia 2024 Wysokość świadczenia to 40- 220 % aktualnej renty socjalnej

Ważne !!!

Kancelaria telefony: (+48) 42 664-20-48, 42 664-19-23

Oddział ds. orzekania o niepełnosprawności

Tel.: 42 664-20-47 lub 42 664-19-33

Oddział ds. ustalania poziomu potrzeby wsparcia

Ewa Cyganik-Bala

Kierownik oddziału

telefony: (+48) 42 664-19-33

tel.: 42 664-19-24

Wniosek o świadczenie wspierające można złożyć do ZUS dopiero, jak otrzymasz ostateczną decyzję Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z liczbą punktów i okresem, na jaki Ci przysługują.

Aby uzyskać taką decyzję, złóż:

  1. wniosek do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności według miejsca zamieszkania – druk PPW,
  2. kwestionariusz samooceny – druk PPW-K,
  3. ksero orzeczenia uprawniającego do otrzymania decyzji – jeżeli posiadasz kilka wybierz jedno,
  4. Jeśli składasz wniosek w imieniu osoby z niepełnosprawnością, przygotuj:

- pełnomocnictwo, jeśli jesteś jej pełnomocnikiem. Osoba z niepełnosprawnością, która udziela Ci pełnomocnictwa, musi je podpisać własnoręcznie. Wzór pełnomocnictwa możesz pobrać z naszej strony internetowej. Wypełnione i podpisane przez osobę z niepełnosprawnością pełnomocnictwo załącz do wniosku.

- do wniosku możesz również dołączyć pełnomocnictwo sporządzone przez notariusza,

- dokument potwierdzający, że jesteś jej przedstawicielem ustawowym, np. orzeczenie sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego. Dokument załącz jako ksero.

NIE DOŁĄCZAMY ŻADNEJ INNEJ DOKUMENTACJI W TYM MEDYCZNEJ

Świadczenie to ma na celu częściowe pokrycie kosztów związanych z niepełnosprawnością. Aby otrzymać świadczenie wspierające, należy spełnić następujące warunki:

- mieć 18 lat,

- mieszkać w Polsce,

- posiadać orzeczenie o niepełnosprawności lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji,

- uzyskać decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON).

Osoby, które mają od 87 do 100 punktów w skali Barthel, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 roku. Z kolei osoby, które mają od 78 do 86 punktów, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 roku, a osoby, które mają od 70 do 77 punktów, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 roku.

Natomiast osoby, które mają co najmniej 70 punktów, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 roku, pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 roku opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia i wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej.

Ważne informacje dla osób wnioskujących o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia:

Ważne informacje dla osób wnioskujących o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia:

Z powodu znacznej liczby złożonych wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (na koniec kwietnia 2024 r. liczba wniosków wynosiła ponad 13 tysięcy) informujemy, iż rozpatrzenie wniosku może nie nastąpić w ciągu 3 miesięcy, tj. w terminie  ustawowym przewidzianym art. 6b4 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zawiadomienie o ewentualnym przekroczeniu terminu na rozpatrzenie sprawy zostanie przesłane do wnioskodawców listem poleconym lub za pośrednictwem portalu Empatia (w przypadku wniosków elektronicznych).

 

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, zostanie złożony wniosek, prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca, w którym złożono wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

 Zapytania w sprawie wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia:

- pismo przesłane pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi, ul. Lecznicza 6, 93-173 Łódź

- pytanie przesłane pocztą elektroniczną na adres e-mail: wzon@lodz.uw.gov.pl

 

Ważne! Pisma przekazane przez e-mail nie mogą być podstawą wszczęcia procedury administracyjnej. Podania wnoszone do organów administracji publicznej muszą zostać podpisane przez wnoszącego. Podania wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinny być uwierzytelnione przy użyciu mechanizmów określonych w odrębnych przepisach, tj. kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego (co jest możliwe np. przy użyciu platformy ePUAP).

- telefonicznie pod numerem (42) 664 20 48 lub (42) 664 19 23

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na znaczne zaangażowanie wszystkich pracowników Wojewódzkiego Zespołu przy obsłudze procedury rozpatrywania wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, niestety nie jesteśmy w stanie w stopniu satysfakcjonującym dla osób zainteresowanych obsługiwać telefonu kontaktowego. Najbardziej efektywną formą kontaktu pozostaje pismo lub e-mail skierowany do Wojewódzkiego Zespołu.

 

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest wymagana do uzyskania świadczenia wspierającego

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadziła nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Zgodnie z intencją ustawodawcy celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z niepełnosprawnościami mającym największą potrzebę wsparcia, pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.

O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia, które uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 pkt), wydaną przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. W 2024 roku świadczenie wypłacane będzie tylko osobom z niepełnosprawnościami, u których potrzebę wsparcia określono na poziomie od 87 do 100 punktów.

Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia będzie mogła otrzymać osoba z niepełnosprawnościami, która legitymuje się odpowiednim orzeczeniem (tj. orzeczeniem o przyznanym jej stopniu niepełnosprawności, orzeczeniem  o niezdolności do pracy i/lub do samodzielnej egzystencji bądź orzeczeniem  o inwalidztwie). Nie będzie miał znaczenia moment powstania niepełnosprawności ani rodzaj posiadanego przez te osoby stopnia niepełnosprawności czy grupy inwalidzkiej.

 

Uzyskanie świadczenia wspierającego odbywa się w dwóch etapach:

I etap - uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Od 1 stycznia 2024 r. można złożyć wniosek o ww. decyzję wraz z kwestionariuszem samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem oraz kopią dokumentu poświadczającego stopień niepełnosprawności.

Wniosek z załącznikami można składać:

  • pocztą tradycyjną na adres wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności: Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi, ul. Lecznicza 6, 93-173 Łódź
  • osobiście w siedzibie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ul. Lecznicza 6 (II piętro, pokój 21).
  • elektronicznie przez portal Empatia https://empatia.mpips.gov.pl/

II etap – złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego wraz z decyzją ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

 

Materiały

PPW-K-aktywny
PPW-K​_aktywny.pdf 0.53MB
Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania
Oświadczenie​_o​_zrzeczeniu​_się​_prawa​_do​_wniesienia​_odwołania.docx 0.02MB
PPW aktywny
PPW​_aktywny.pdf 0.44MB
Upoważnienie
upoważnienie.doc 0.02MB
Wzor odwolania do wojewodzkiego zespolu
Wzor​_odwolania​_do​_wojewodzkiego​_zespolu.docx 0.01MB
Odwołanie do sądu pracy
Odwolanie​_do​_sądu​_pracy.docx 0.01MB
Witryna Emp@tia to portal, który umożliwia złożenie wniosków o świadczenia państwowe i instytucjonalne przez Internet.
{"register":{"columns":[]}}