W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi 2022

15.08.2022

Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej jest hołdem dla naszych przodków, którzy obronili latem 1920 roku niepodległość odradzającej się Rzeczpospolitej. Jest również wyrazem najwyższego uznania dla tradycji i dorobku polskiego oręża.

Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego

W przeddzień Święta Wojska Polskiego wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński razem z kombatantami oraz młodzieżą oddał cześć Bohaterom Wojska Polskiego - uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 na cmentarzu pw. Św. Anny w Łodzi. Łódzkie uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował abp Grzegorz Ryś. Główne obchody odbyły się przed grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie nastąpiła uroczysta zmiana warty, okolicznościowe przemówienia, apel pamięci Oręża Polskiego, salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów, a także defilada kompanii honorowych.

Nasza pamięć w sposób szczególny dziś ogniskuje się na rocznicy Bitwy Warszawskiej - wielkiego starcia wojsk polskich i armii bolszewickiej na przedpolu naszej stolicy. Była to jedna z najważniejszych bitew w historii zachodniej cywilizacji, która przesądziła o losach naszego kontynentu. Była to batalia dobra ze złem; cywilizacji z barbarzyństwem komunizmu; kultury w której centrum był człowiek z systemem zinstytucjonalizowanego mordu. Geniusz naszych dowódców wojskowych na czele z marszałkiem Piłsudskim wraz z ogromnym poruszeniem polskiego społeczeństwa doprowadził do szczęśliwego dla Rzeczpospolitej zakończenia wojny

- podkreślił dziś w trakcie okolicznościowego przemówienia wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Główną przyczyną wybuchu wojny polsko-bolszewickiej było zagrożenie dla niepodległości Polski ze strony Rosji sowieckiej oraz próba wcielenia w życie idei permanentnej rewolucji i eksportu rewolucji komunistycznej na teren całej Europy.  Gdy bolszewicy zbliżali na przedpola Warszawy, dla obrony Ojczyzny skonsolidowało się całe społeczeństwo. Od 3 lipca trwała organizacja Armii Ochotniczej pod dowództwem gen. Józefa Hallera, 24 lipca utworzono Rząd Obrony Narodowej z premierem Wincentym Witosem i Ignacym Daszyńskim jako wicepremierem. Cieszący się szacunkiem wśród chłopów i robotników Witos wydał odezwę, na którą odpowiedziało ponad 100 tys. Polek i Polaków ochotniczo wstępując do Wojska Polskiego.

Do decydujących walk z bolszewikami doszło w połowie sierpnia 1920 roku na przedpolu Warszawy. Uderzenie polskie zostało przygotowane w oparciu o plany opracowane w Sztabie Głównym pod kierownictwem gen. Tadeusza Rozwadowskiego i zaakceptowane przez głównodowodzącego Józefa Piłsudskiego. Bitwa rozgrywała się na rozległym terytorium od linii Wisły na Wschodzie do linii Działdowo-Włodawa na północy, trwała około 10 dni i składała się z trzech etapów: walk na przedmieściach Warszawy, uderzenia nad Wkrą (14 sierpnia) i kontruderzenia znad Wieprza (16 sierpnia).

Wojewoda przypomniał ponadto, że:

Przeszło tysiąc lat naszej historii pokazuje, iż już setki razy różni władcy i różne narody próbowały pozbawić nas wolności, państwa, kultury czy wiary. Budowali w swoich stolicach łuki tryumfalne i pomniki zwycięstwa, tworzyli pełne pychy i herezji ideologiczne koncepcje, grozili nam i się srożyli, ale ostatecznie nigdy z nami nie wygrali czego dowodem była wiktoria w 1920 roku, jak i nasza patriotyczna obecność tutaj, dzisiaj.

Bohaterstwo polskich żołnierzy z 1920 roku nadal żyje w naszej pamięci a wartości takie jak honor i wierność Ojczyźnie pozostały niezmienne. To nasi przodkowie poświęcając własne życie zwyciężyli w wojnie o wolną Polskę i wolną Europę. Pamiętajmy o nich zawsze.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Vivat Żołnierz Polski, Vivat Wojsko Polskie!

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}