Informacja o unieważnieniu zaproszenia Wojewody Łódzkiej dla organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1327, 1265) oraz związków zawodowych do realizacji zadania publicznego w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie województwa łódzkiego
02.09.2022
Informacja o unieważnieniu zaproszenia Wojewody Łódzkiej Wojewoda Łódzki unieważnia zaproszenie dla organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz związków zawodowych do realizacji zadania publicznego w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie województwa łódzkiego. Zaproszenie zostaje unieważnione z uwagi na brak złożonych ofert.
29.07.2022
Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583)
WOJEWODA ŁÓDZKI
zaprasza organizacje pozarządowe, podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1327, 1265) oraz związki zawodowe do realizacji zadania publicznego w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie województwa łódzkiego.
I. OPIS ZADANIA
W ramach realizacji zadania publicznego oferent zapewni pomoc obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, przebywającym na terenie województwa łódzkiego, zgodnie z art. 12 ust. 8 tej ustawy, polegającą na:
- prowadzeniu zorganizowanych zajęć nauczania języka polskiego;
- udzielaniu profesjonalnej pomocy psychologicznej dla uchodźców i ich rodzin,
- wsparciu dla osób starszych powyżej 75 roku życia ( poprzez zapewnienie zakwaterowania wraz z wyżywieniem, opieką medyczną i rehabilitacyjną).
Rodzaj zadania publicznego – Wsparcie finansowe organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1327, 1265).
Tytuł zadania publicznego – Pomoc obywatelom Ukrainy.
II. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA
1. Realizacja zadania publicznego rozpocznie się nie wcześniej niż 1 września 2022 r., a zakończy nie później niż 31 grudnia 2022 r.
2. Oferent, który otrzyma środki z Funduszu Pomocy, zobowiązany jest zakończyć realizację projektu do dnia 31 grudnia 2022 r. oraz rozliczyć się z przyznanych środków w formie sprawozdania finansowego i merytorycznego do dnia 15 stycznia 2023 r. Termin złożenia sprawozdania uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem sprawozdanie zostanie nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe.
Nieprzekraczalny termin wydatkowania środków Funduszu pomocy od dnia podpisania umowy do dnia 31 grudnia 2022 r.
3. Sprawozdanie końcowe winno być sporządzone na formularzu określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057). Sprawozdanie należy przesłać na adres: Biuro Wojewody Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź.
4. Szczegółowe warunki realizacji zadania regulować będzie umowa zawarta pomiędzy Wojewodą Łódzkim a wybranym zleceniobiorcą (oferentem). Ramowy wzór umowy stanowi załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
5. Zgodnie z zapisami art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych Oferent zobowiązany jest do dopełnienia obowiązku informacyjnego, którego szczegółowe wymogi ustala rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane bądź dofinansowywane z budżetu państwa.
6. Dopuszcza się możliwość dokonania pomiędzy poszczególnymi pozycjami w kosztorysie przesunięć do 10% wysokości środków, z zachowaniem kwoty środków Funduszu pomocy, bez konieczności informowania Wojewody Łódzkiego. O przesunięciach, wraz z uzasadnieniem, należy poinformować w sprawozdaniu końcowym z realizacji zadania.
7. Przesunięcia pomiędzy poszczególnymi pozycjami w kosztorysie, które przekroczą 10% wysokości środków z Funduszu Pomocy, wymagają pisemnej zgody Wojewody Łódzkiego, po wcześniejszym złożeniu przez zleceniobiorcę stosownego wniosku wraz z uzasadnieniem. Wniosek należy złożyć w terminie umożliwiającym przeprowadzenie postępowania w tej sprawie.
8. Wszystkie dowody księgowe związane z realizacją zadania muszą być wystawione i zapłacone w okresie realizacji zadania tj. od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
9. Wydatki poniesione w ramach realizacji zadania winny być udokumentowane wyłącznie fakturami standardowymi i rachunkami. Do rozliczenia nie będą przyjmowane faktury uproszczone (paragony fiskalne do 450 zł brutto z numerem NIP nabywcy).
III. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW FINANSOWYCH
W roku 2022 Wojewoda Łódzki na realizację powyższego zadania przekaże organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie środki finansowe w łącznej kwocie 1 mln 200 tys.
IV. ZASADY PRZYZNAWANIA ŚRODKÓW Z FUNDUSZU POMOCY
Oferty mogą składać organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które zamierzają realizować zadanie na terenie województwa łódzkiego.
Środki finansowe pochodzące z Funduszu Pomocy mogą być przeznaczone wyłącznie
na pokrycie wydatków, które:
- są niezbędne do realizacji zadania,
- spełniają wymogi racjonalnego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi
z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, - zostały faktycznie poniesione w terminie określonym w umowie i są poparte stosownymi dokumentami (fakturami, rachunkami).
Środki finansowe przekazane przez Wojewodę Łódzkiego mogą zostać przeznaczone wyłącznie na:
- wynagrodzenie osób prowadzących zajęcia nauki języka polskiego,
- wynagrodzenie osób udzielających profesjonalnej pomocy psychologicznej uchodźcom i ich rodzinom
- materiały edukacyjne (np. książki, płyty) niezbędne do przeprowadzenia lekcji języka,
- wynajęcie pomieszczeń służących do przeprowadzenia zajęć i spotkań,
- materiały biurowe służące do realizacji zadania,
- koszty zakwaterowania wraz z całodziennym wyżywieniem oraz zapewnieniem opieki medycznej i rehabilitacyjnej obywateli Ukrainy powyżej 75 roku życia.
Koszty niekwalifikowane przy realizacji zadania:
- zobowiązania powstałe przed datą zawarcia umowy,
- wydatki związane z działalnością gospodarczą,
- szkolenie kadry,
- wydatki na budowę, zakup budynków lub lokali oraz zakup gruntów,
- wydatki na zakup środków trwałych w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- odsetki od zobowiązań uregulowanych po terminie płatności,
- koszty kar i grzywien, koszty egzekucji komorniczej i administracyjnej, a także koszty procesów sądowych oraz koszty realizacji ewentualnych postanowień,
- wydatki związane z umową leasingu, a w szczególności: podatek, marża finansującego, odsetki od refinansowania kosztów, koszty ogólne, opłaty ubezpieczeniowe,
- odliczony podatek VAT,
- kosztów obsługi rachunku bankowego ( np. za przelewy, prowadzenie rachunku……),
- cząstkowe, zbyt szczegółowe faktury za wydatki poniesione w trakcie realizacji zadania publicznego.
W ramach zaproszenia Wojewoda Łódzki może zapewnić środki finansowe w formie środków Funduszu Pomocy dla oferenta jako Zleceniobiorcy przez powierzenie (100% finansowania) lub wsparcie (częściowe dofinansowanie) realizacji zadania publicznego, polegającego na udzieleniu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w zakresie wskazanym w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Koszty administracyjne i finansowo-księgowe zadania publicznego wykazane w ofercie nie mogą przekroczyć 20,00 % wartości całego zadania publicznego.
Oferent może złożyć maksymalnie jedną ofertę w każdym z wymienionych zakresów wsparcia.
Złożenie oferty nie jest równoznaczne z zapewnieniem przyznania środków z Funduszu Pomocy lub przyznaniem środków z Funduszu Pomocy w oczekiwanej wysokości.
W przypadku otrzymania środków z Funduszu Pomocy niższych niż wnioskowane, oferent zobowiązany będzie do przedłożenia korekty kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania wyłącznie w zakresie różnicy pomiędzy wnioskowaną, a przyznaną kwotą środków z Funduszu Pomocy.
W przypadku otrzymania środków z Funduszu Pomocy niższych niż wnioskowana kwota, oferent może zrezygnować z realizacji zadania. Rezygnacja wymaga formy pisemnej.
W przypadku nie podpisania przez oferenta umowy z Wojewodą Łódzkim w terminie 30 dni od dnia wezwania do jej podpisania uznaje się, że oferent zrezygnował z realizacji zadania. Wezwanie do podpisania umowy może być przekazane drogą pisemną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
V. ZASADY SKŁADANIA OFERT
Wymagane dokumenty:
- prawidłowo wypełniony formularz oferty o środki z Funduszu Pomocy, zawierający syntetyczny opis zadania, plan i harmonogram działań na rok 2022, opis zakładanych rezultatów realizacji zadania publicznego, charakterystykę oferenta, kalkulację przewidywanych kosztów; ofertę sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057),
- w przypadku składania (podpisania) oferty przez pełnomocnika – dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta podpisany przez osoby upoważnione
do reprezentacji oferenta, - kopia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji, lub wniosek o dokonanie zmian w KRS oraz uchwałę stosownego organu oferenta w zakresie dotyczącym zmian, jeżeli na dzień złożenia oferty oraz do dnia podpisania umowy oferent nie otrzymał aktualnego odpisu dokumentu,
- statut – dotyczy oferentów nie posiadających wpisu w KRS,
- zaświadczenie z banku lub oświadczenie oferenta dotyczące wyodrębnionego numeru rachunku bankowego, na który zostaną przekazane środki z Funduszu Pomocy,
- umowa partnerska o wspólnej realizacji zadania (jeśli dotyczy).
Kopie dokumentów winny być potwierdzone za zgodność z oryginałem na każdej stronie przez
co najmniej jedną z osób upoważnionych do reprezentowania oferenta (wyjątek: wydruk KRS ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości).
Dodatkowe informacje dotyczące oferty:
- w ofercie należy podać rodzaj zadania publicznego i tytuł zadania publicznego zgodny z niniejszym ogłoszeniem,
- w części III.3 należy wpisać, oprócz wskazanych we wzorze zagadnień, zakładany cel realizacji zadania publicznego oraz liczbę godzin przeprowadzonych zajęć nauki języka polskiego/godzin pracy z psychologiem (psychiatrą),
- wypełnienie tabeli w części III.6 formularza oferty – Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego nie jest wymagane,
- oferta powinna zostać podpisana przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta, podpis powinien być czytelny lub opatrzony pieczęcią imienną.
Oferty należy składać w zamkniętych kopertach opatrzonych napisem: „WSPÓŁPRACA Z NGO – POMOC OBYWATELOM UKRAINY” do dnia 20 sierpnia 2022 r. (liczy się data wpływu) na adres Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, 90-926 Łódź, ul. Piotrkowska 104, lub złożyć osobiście z zachowaniem ww. terminu w godzinach pracy Urzędu.
Uwaga! Na kopercie należy zamieścić pieczęć nagłówkową lub wpisać pełną nazwę i adres podmiotu, który składa ofertę.
VI. TRYB I TERMINARZ WYBORU OFERT
Złożone oferty będą weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym. Decyzję o udzieleniu środków z Funduszu Pomocy podejmuje Wojewoda Łódzki. Od decyzji Wojewody Łódzkiego nie przysługuje odwołanie.
Ocenie merytorycznej nie zostaną poddane oferty:
- złożone po terminie wskazanym w ogłoszeniu,
- złożone na nieprawidłowym formularzu,
- skierowane do organu innego niż Wojewoda Łódzki,
- złożone przez podmioty nieuprawnione do wzięcia udziału w zadaniu,
- złożone przez podmioty, które korzystały już z finansowania tych samych zadań w ramach konkursu ofert „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023”,
- zawierające błędy rachunkowe,
- niekompletne co do wymaganego zestawu dokumentów,
- podpisane przez osoby nieuprawnione do reprezentowania podmiotu.
Zgodnie z art. 15 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przy merytorycznej ocenie oferty uwzględniane będą w szczególności:
- możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3,
- kalkulacja kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania,
- proponowana jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których organizacja pozarządowa lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 będą realizować zadanie publiczne,
- ilość planowanych godzin zajęć nauki języka polskiego/godzin spotkań z psychologiem,
- możliwość nauki języka polskiego dla różnych grup wiekowych uczestników,
- zróżnicowanie poziomów nauczania (tj. dla początkujących i zaawansowanych),
- oferty, w których koszt zakwaterowania wraz z wyżywieniem i opieką medyczną, rehabilitacyjną nie przekracza 70 zł za osobę na dobę.
Oferty zostaną ocenione wg kryteriów zawartych w karcie oceny formalnej oferty
i karcie oceny merytorycznej oferty.
Niespełnienie choćby jednego warunku formalnego będzie powodowało uzyskanie oceny negatywnej. Oferta taka nie będzie oceniana pod względem merytorycznym.
Złożone oferty nie podlegają uzupełnieniu ani korekcie po upływie terminu ich składania.
Wyniki wyboru ofert zostaną podane do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie informacji w BIP oraz na stronie www.gov.pl/web/uw-lodzki.
VII. DODATKOWE INFORMACJE
Wojewoda Łódzki unieważni zaproszenie do składania ofert, jeżeli:
- nie złożono żadnej oferty,
- żadna ze złożonych ofert nie spełnia wymogów zawartych w ogłoszeniu.
Informacja w tym zakresie zostanie podana do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w BIP oraz na stronie www.gov.pl/web/uw-lodzki
Informacje dotyczące składania ofert można uzyskać w Biurze Wojewody Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi pod nr telefonu 42.664.15.42 oraz drogą mailową pod adresem: ga@lodz.uw.gov.pl
ZATWIERDZAM
WOJEWODA ŁÓDZKI
Tobiasz Bocheński
Materiały
Wzór oferty na realizacje zadaniaWzór_oferty_na_realizacje__zadania.doc 0.14MB Karta oceny oferty konkursowej –ocena merytoryczna
Karta_oceny_oferty_konkursowej_-ocena_merytoryczna_.doc 0.04MB Karta oceny oferty konkursowej –ocena formalna
Karta_oceny_oferty_konkursowej_-_ocena__formalna_.doc 0.05MB
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Dz.U. 2022 poz. 583
art. 12 ust. 8 ustawy Dz.U. 2022 poz. 583
- Pierwsza publikacja:
- 29.07.2022 13:12 Wanda Rutecka-Wybraniec
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Konarska Anna
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Informacja o unieważnieniu zaproszenia Wojewody Łódzkiej dla organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1327, 1265) oraz związków zawodowych do realizacji zadania publicznego w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie województwa łódzkiego | 5.0 | 02.09.2022 15:14 Wanda Rutecka-Wybraniec |
Zaproszenie Wojewody Łódzkiego dla organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1327, 1265) oraz związków zawodowych do realizacji zadania publicznego w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie województwa łódzkiego | 4.0 | 31.08.2022 11:21 Wanda Rutecka-Wybraniec |
Zaproszenie Wojewody Łódzkiego dla organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1327, 1265) oraz związków zawodowych do realizacji zadania publicznego w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie województwa łódzkiego | 3.0 | 30.08.2022 12:05 Wanda Rutecka-Wybraniec |
Zaproszenie Wojewody Łódzkiego dla organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1327, 1265) oraz związków zawodowych do realizacji zadania publicznego w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie województwa łódzkiego | 2.0 | 29.07.2022 13:48 Wanda Rutecka-Wybraniec |
Zaproszenie Wojewody Łódzkiego dla organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1327, 1265) oraz związków zawodowych do realizacji zadania publicznego w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie województwa łódzkiego | 1.0 | 29.07.2022 13:12 Wanda Rutecka-Wybraniec |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP