Zasady udzielania dotacji gminom województwa łódzkiego na bieżącą działalność ośrodków pomocy społecznej w 2023 roku
31.01.2023
Zasady udzielania dotacji gminom województwa łódzkiego na bieżącą działalność ośrodków pomocy społecznej w 2023 roku
[rozdział 85219 – Ośrodki pomocy społecznej § 2030 – dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na realizację własnych zadań bieżących gmin (związków gmin, związków powiatowo-gminnych)]
Po dokonaniu szczegółowej analizy finansowej i merytorycznej, Wydział Rodziny i Polityki Społecznej proponuje na rok 2023 następujące zasady dofinansowania gmin w rozdziale 85219 § 2030:
1. Kwota planu dotacji dla gmin na 2023 rok stanowi iloczyn:
- liczby etatów zatrudnionych pracowników socjalnych, których zadania są określone w art. 119 ustawy o pomocy społecznej, wynagradzanych ze środków w rozdziale 85219 §2030, według stanu na dzień 2 stycznia 2023 roku,
- kwoty bazowej w wysokości 2.450 zł,
- liczby 12 miesięcy.
Kwota dotacji może ulec zmianie w zależności od liczby etatów pracowników socjalnych i możliwości budżetowych Wojewody Łódzkiego.
2. Liczba etatów zatrudnionych pracowników socjalnych przyjętych do ustalenia planu dotacji gminy na 2023 rok może ulec zmianie na etapie dokonania podziału środków do ustawy budżetowej na 2023 rok decyzją Wojewody Łódzkiego - zgodnie z ostatnimi danymi na temat liczby etatów ww. pracowników socjalnych, przekazanymi przez gminę w informacji miesięcznej.
3. Ośrodek pomocy społecznej zatrudnia pracowników socjalnych proporcjonalnie do liczby ludności gminy, w stosunku jeden pracownik socjalny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na 2000 mieszkańców lub proporcjonalnie do liczby rodzin i osób samotnie gospodarujących, objętych pracą socjalną w stosunku jeden pracownik socjalny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na nie więcej, niż 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących (art. 110, ust. 11 ustawy o pomocy społecznej).
4. Gminy będą comiesięcznie przekazywać informację do Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej na temat liczby etatów zatrudnionych pracowników socjalnych (stan na pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca), wynagradzanych ze środków w rozdziale 85219 § 2030.
Na tej podstawie ustalana będzie comiesięcznie kwota dotacji z uwzględnieniem zmiany liczby pracowników socjalnych w ten sposób, że:
a) w przypadku zwiększenia liczby etatów pracowników socjalnych, kwota dotacji zostanie zwiększona o kwotę ustalaną przez Wojewodę Łódzkiego - 2.450 zł/etat;
b) w przypadku zmniejszenia liczby pracowników socjalnych, miesięczna kwota dotacji zostanie zmniejszona o 2.450 zł/etat;
c) zwiększenie liczby pracowników socjalnych ponad wartość określoną w art. 110, ust. 11 ustawy o pomocy społecznej nie będzie wpływać na wysokość przekazywanej dotacji.
5. Kwota dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego na działalność bieżącą ośrodków pomocy społecznej, zgodnie z art. 128 ustawy o finansach publicznych, nie może przekroczyć 80% kosztów realizacji zadania.
Powyżej przedstawiona propozycja zasad dofinansowania gmin nie obejmuje środków z rezerwy celowej budżetu państwa na „dodatek 400 zł” dla pracowników socjalnych realizujących pracę w terenie.
Uzasadnienie
Utworzenie i utrzymanie ośrodka pomocy społecznej, w tym zapewnienie środków na wynagrodzenia pracowników należy do zadań własnych gmin o charakterze obowiązkowym (art. 17 ust. 1 pkt 18 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, t.j.: Dz. U. z 2021 roku, poz. 2268 – ze zm.). Zgodnie z art. 148 ustawy o pomocy społecznej, gminy otrzymują dotację celową z budżetu państwa na obsługę zadań własnych dotowanych z budżetu państwa. Natomiast, zgodnie z art. 128 ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (t.j.: Dz. U. z 2022 roku, poz. 1634 ze zm.), kwota dotacji na dofinansowanie zadań własnych bieżących nie może stanowić więcej, niż 80 % kosztów realizacji zadania.
Zasady udzielania dotacji gminom województwa łódzkiego na bieżącą działalność ośrodków pomocy społecznej w 2023 roku nie ulegają zmianie w odniesieniu do zasad stosowanych w 2022 roku w zakresie dotyczącym kwoty dofinansowania działalności ośrodków w przeliczeniu na 1 etat zatrudnionych pracowników socjalnych wynagradzanych ze środków w rozdziale 85219 § 2030, która wynosi 2.450 zł. Kwota ta, ustalona została według liczby pracowników socjalnych planowanych na grudzień 2022 roku, zabezpieczając przy tym środki związane ze wzrostem zatrudnienia pracowników socjalnych do poziomu wymaganego ustawą o pomocy społecznej.
Proponowana konstrukcja systemu udzielania dotacji powoduje, że:
- sposób dotowania działalności ośrodków pomocy społecznej jest przejrzysty;
- utrzymanie bezpośredniej zależności między wysokością dotacji a zmianami w liczbie pracowników socjalnych stanowi motywację dla gmin do utrzymania zatrudnienia pracowników socjalnych lub jego zwiększenia do poziomu wymaganego ustawą o pomocy społecznej (art. 110, ust. 11).
W gestii gmin pozostają decyzje dotyczące szczegółowego przeznaczenia środków pochodzących z dotacji celowej na bieżące funkcjonowanie ośrodków pomocy społecznej, która będzie przekazywana w wysokości ustalanej zgodnie z wyżej opisanymi zasadami.
Środki nierozdysponowane pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego w rozdziale 85219 § 2030 zostaną wykorzystane:
- w przypadku zwiększenia się liczby pracowników socjalnych zatrudnionych w gminach w trakcie roku budżetowego,
- w przypadku umotywowanych wystąpień gmin o przyznanie dodatkowych środków budżetowych w związku ze szczególnie trudną sytuacją,
- na realizację innych zadań z zakresu pomocy społecznej,
- na zwiększenie dotacji gmin w IV kwartale roku budżetowego - z przeznaczeniem na utrzymywanie ośrodka pomocy społecznej, w tym na wynagrodzenia pracowników (art. 17 ust. 1 pkt 18 ustawy o pomocy społecznej), proporcjonalnie do liczby etatów pracowników socjalnych, o których mowa w punkcie 1 zasad udzielania dotacji.
DYREKTOR WYDZIAŁU RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Anetta Chlebicka
Materiały
Zasady udzielania dotacji gminom województwa łódzkiego na bieżącą działalność ośrodków pomocy społecznej w 2023 roku rozdział 85219 paragraf 2030Zasady_udzielania_dotacji_gminom_województwa_łódzkiego_na_bieżącą_działalność_ośrodków_pomocy_społecznej_w_2023_roku_rozdział_85219_paragraf_2030.pdf 0.13MB