Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
Obywatel polski, który zrzeka się obywatelstwa polskiego, traci obywatelstwo polskie po uzyskaniu zgody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego. Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego następuje na wniosek obywatela polskiego, a w przypadku małoletniego następuje na wniosek jego przedstawicieli ustawowych.
Wniosek składa się osobiście lub korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym, za pośrednictwem wojewody lub konsula. Wniosek wraz z dokumentami przekazywany jest do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Wzór formularza dostępny jest w zakładce formularze wniosków.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zgodę na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego lub odmawia jej wyrażenia w formie postanowienia. Utrata obywatelstwa polskiego następuje po upływie 30 dni od dnia wydania postanowienia.
Wymagane dokumenty:
- wniosek,
- akt urodzenia, wydany przez polski urząd stanu cywilnego,
- akt małżeństwa, wydany przez polski urząd stanu cywilnego,
- posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo polskie wnioskodawcy (potwierdzone notarialnie lub przez Konsula RP)
- dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania (potwierdzony notarialnie lub przez Konsula RP)
- fotografie osób objętych wnioskiem (fotografia powinna być nieuszkodzona, kolorowa, o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii. Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyglądem twarzy i z zamkniętymi ustami. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może dołączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy. Nakrycie nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy,
- informacja o ostatnim miejscu zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wnioskodawca zamieszkuje poza jej terytorium,
- w przypadku gdy wniosek obejmuje małoletniego; akt urodzenia i informacja, czy i przed jakim organem zostały złożone oświadczenia o wyrażeniu zgody na utratę obywatelstwa polskiego.
Mając na uwadze, iż do postępowania o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego nie stosuje się przepisów Kpa a tym samym również przepisu art. 76a § 2b, zgodnie z którym upoważniony pracownik organu prowadzącego postępowanie, któremu został okazany oryginał dokumentu wraz z odpisem, na żądanie strony, poświadcza zgodność odpisu dokumentu z oryginałem, to w konsekwencji wnioskodawca jest zobowiązany do dołączenia do wniosku oryginałów wymaganych dokumentów lub kopii uwierzytelnionych przez notariusza lub konsula RP.
Opłaty:
brak
Miejsce składania wniosku:
Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
Wydział Spraw Obywatelskich
ul. Piotrkowska 104
90-926 Łódź
http://www.rezerwacje.lodzkie.eu/#/
Rezerwacja wizyt możliwa jest w środy i czwartki od godz. 10:00. System umożliwia zapisanie się na wizytę jedynie na kolejny tydzień
(+48) 42 664-17-58
(+48) 42 664-17-85