W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert - ratownictwo wodne w 2023 r.

Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1327), w związku z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 147)

Wojewoda Opolski ogłasza:

otwarty konkurs ofert dla podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego na wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego w 2023 roku

1. Rodzaj zadania

Zadanie z zakresu: ratownictwo wodne na terenie województwa opolskiego w 2023 r. – prowadzenie działań ratowniczych, polegających w szczególności na organizowaniu i udzielaniu pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarze wodnym, w tym:

  1. utrzymanie gotowości ratowniczej;
  2. prowadzenie działań ratowniczych;
  3. utrzymanie gotowości operacyjnej sprzętu ratowniczego;
  4. prowadzenie dokumentacji wypadków.

2. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania

W bieżącym roku na wsparcie realizacji zadania z zakresu ratownictwa wodnego − Wojewoda Opolski przeznacza środki w ramach dotacji celowych w wysokości 66 000,00 zł (słownie: sześćdziesiąt sześć tysięcy złotych), w dziale 754 – bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdziale 75415 – zadania ratownictwa górskiego i wodnego.

3. Zasady przyznania dotacji

1. Konkurs skierowany jest do podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego, określonych w art. 12 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych w związku z art.11 ust.1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

2. Kwota zaplanowana w budżecie na dofinansowanie zadania konkursowego, w przypadku zgłoszenia ofert częściowych, może zostać podzielona pomiędzy podmioty, których oferty zostaną wybrane.

3. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty zgodnie z obowiązującymi przepisami:

  1. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
  2. rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia
    24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r. poz. 2057).

4. Do złożonej oferty należy dołączyć:

  1. oświadczenie o nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań, tj. takich których termin płatności upłynął;
  2. kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego;
  3. kopię zgody ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa wodnego;
  4. oświadczenie o spełnieniu przez ratowników wodnych wymagań określonych w art. 15a ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

5. Do złożonej oferty można dołączyć inne dokumenty, które według oferenta mogą mieć wpływ na ocenę merytoryczną składanej oferty.

6. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji. Dotację na dofinansowanie realizacji zadania otrzymają podmioty, których oferty zostaną wybrane w niniejszym postępowaniu konkursowym. Wysokość przyznanej kwoty dotacji może być niższa niż wnioskowana w ofercie. Wysokość kwoty będzie określona na podstawie dokonanej oceny merytorycznej oferty w oparciu o kryteria określone w pkt. 6 ust. 5 niniejszego ogłoszenia.

Konkurs może wygrać więcej niż jeden podmiot lub organizacja.

7. Wysokość dotacji dla wybranej oferty określona będzie każdorazowo w umowie o dofinansowanie zadania konkursowego.

8. Oferent, w terminie 7 dni od uzyskania potwierdzenia o wyborze oferty, a przed zawarciem umowy, zobowiązany jest do korekty kosztorysu zadania w przypadku przyznania dotacji w wysokości niższej niż wnioskowana. Niezłożenie korekty kosztorysu w odpowiednim czasie będzie skutkowało niepodpisaniem umowy.

9. W związku z niepodpisaniem umowy z przyczyn, o których mowa w ust. 8 oferent nie może wywodzić żadnych roszczeń.

10. Kwota przyznanej dotacji w ramach umowy, nie może być większa niż 80% całkowitych kosztów realizacji zleconego zadania, ostatecznie określonych w kosztorysie przez oferenta.

11. Kosztami kwalifikowanymi do kosztów zadania realizowanego w 2022 r. będą koszty, które:

  1. są niezbędne do realizacji zadania;
  2. zostały faktycznie poniesione (tzn. nastąpił rozchód środków finansowych z kasy lub rachunku bankowego oferenta na podstawie faktury lub innego dokumentu księgowego);
  3. są udokumentowane dowodami księgowymi;
  4. zostały wydatkowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710).

12. Koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione na:

1.  utrzymanie gotowości ratowniczej i prowadzenie działań ratowniczych na obszarach wodnych województwa opolskiego, w tym:

  1. wynagrodzenia ratowników z wyłączeniem pochodnych ponoszonych przez pracodawcę,
  2. koszty dyżurów ratowniczych,
  3. koszty zakupu materiałów i energii, opłaty za media (w tym śmieci, woda, ścieki) w budynkach stacji ratowniczych, w których prowadzone są dyżury na potrzeby realizacji zleconego zadania oraz inne opłaty i podatki z tymi dyżurami związane,
  4. koszt zakupu sprzętu i ekwipunku ratowniczego niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych;

2. organizowanie i prowadzenie szkoleń ratowników, w tym m.in. koszty zakupu materiałów
i sprzętu niezbędnego do prowadzenia szkoleń, obsługi szkolenia;

3. utrzymanie gotowości operacyjnej sprzętu ratowniczego – koszty eksploatacji środków transportu ratowniczego, a w szczególności: koszty napraw, remontów i jego ubezpieczenia, zakupu paliwa.

4. Termin i warunki realizacji zadania publicznego

1. Zadanie winno być zrealizowane w terminie od 1 maja 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

2. Decyzja Wojewody Opolskiego w sprawie wyboru ofert stanowi podstawę do zawarcia pisemnej umowy ze zleceniobiorcą (oferentem). Ramowy wzór umowy określa rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

3. Zlecenie realizacji zadania przez Wojewodę Opolskiego nastąpi w trybie określonym w art. 16 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

4. Rozliczenie przyznanej dotacji dokonywane będzie na podstawie sprawozdania z wykonania zadania publicznego, sporządzonego według wzoru określonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań
z wykonania tych zadań.

5. W umowie dopuszczalne są zmiany, o ile oferent wyrazi na nie zgodę i będą one w sposób niebudzący wątpliwości korzystne dla realizacji zadań publicznych, w szczególności zwiększać będą ich zakres przy niezmienionych albo zmniejszonych kosztach. Niedopuszczalne są zmiany warunków realizacji poszczególnych zadań w stosunku do warunków określonych w ofercie, jeśli ich uwzględnienie w ofercie złożonej w trakcie postępowania konkursowego mogłoby spowodować wybór innej oferty.

5. Termin i miejsce składania ofert

Termin składania ofert upływa 8 marca 2023 r. (decyduje data wpływu oferty do siedziby Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu).

Oferty można składać:

  • osobiście:

Sekretariat Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu,
ul. Piastowska 14, 45-082 Opole,
w godzinach 8.00 – 15.00.

lub

  • korespondencyjnie na adres:

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego,
Opolski Urząd Wojewódzki,
ul. Piastowska 14, 45-082 Opole,

Oferty należy składać w zamkniętej kopercie. Koperta powinna być opisana z oznaczeniem:

  1. nazwy i adresu podmiotu,
  2. nazwy zadania,
  3. z dopiskiem: Ratownictwo wodne ‒ Konkurs ofert 2023.

Oferta złożona po upływie wskazanego terminu nie będzie objęta dalszą procedurą konkursową i podlega odrzuceniu.

6. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert

1. Ocena i wybór oferty (ofert) nastąpi w trybie konkursowym określonym w art. 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

2. Wyboru ofert dokonuje Komisja Konkursowa w składzie powołanym przez Wojewodę Opolskiego.

3. Komisja dokonuje wyboru najkorzystniejszej oferty większością głosów.

4. Oferty, które nie spełniają przynajmniej jednego z poniższych wymogów formalnych, nie będą dalej rozpatrywane i podlegają odrzuceniu.

Kryteria formalne:

  1. terminowe złożenie oferty;
  2. oferent powinien być uprawniony do wzięcia udziału w konkursie;
  3. prawidłowe i kompletne wypełnienie formularza oferty (na właściwym formularzu) wraz z wymaganymi załącznikami określonymi w niniejszym ogłoszeniu;
  4. oferta podpisana przez osobę/osoby upoważnione do reprezentowania danego podmiotu i składania oświadczeń woli w jego imieniu.

Pouczenie:

  • Ofertę oraz załączniki należy składać w jednym egzemplarzu. Wszystkie strony oferty powinny być ze sobą połączone. Na ostatniej stronie oferty (w wyznaczonym miejscu) należy dokładnie wpisać wszystkie dołączane załączniki.
  • Wszystkie pola oferty muszą zostać czytelnie wypełnione, zgodnie z pouczeniem zawartym we wzorze oferty.
  • W dokumencie nie wolno dokonywać skreśleń i poprawek, poza wyraźnie wskazanymi rubrykami.

5. Wyboru najkorzystniejszych ofert Komisja Konkursowa dokonuje w oparciu o nw. kryteria merytoryczne:

Kryteria merytoryczne:

  1. zgodność złożonej oferty z rodzajem zadania określonym w ogłoszeniu;
  2. oferta adresowana do mieszkańców województwa opolskiego i osób przebywających na obszarach wodnych województwa opolskiego;
  3. doświadczenie podmiotu w realizacji tego typu zadań (posiadane zasoby kadrowe i rzeczowe, umożliwiające realizację zadania pod względem merytorycznym – określenie planowanej liczby ratowników biorących udział w zadaniu oraz sprzętu ratowniczego);
  4. spójność kosztorysu z zakresem merytorycznym zadania;
  5. prawidłowość kalkulacji kosztów, w tym szczegółowa kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji zadania z wydzielonymi kosztami administracyjnymi;
  6. wysokość udziału środków finansowych własnych lub środków pochodzących
    z innych źródeł na realizację zadania: minimum 20%;
  7. oferowana jakość wykonania zadania, w szczególności efektywność zgłoszonych w ofercie wydatków do proponowanych działań oraz ich racjonalność i gospodarność;
  8. wkład rzeczowy i osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków;
  9. wiarygodność podmiotu pod względem finansowym na podstawie analizy i oceny realizacji tego typu zadań zleconych oferentowi w latach poprzednich, jeśli dotyczy to danego oferenta. 

6. Komisja Konkursowa po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty (ofert) przedstawia niezwłocznie protokół z przeprowadzonej oceny postępowania konkursowego Wojewodzie Opolskiemu.

7. Decyzję o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wyników postępowania konkursowego podejmuje Wojewoda Opolski w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu, o którym mowa w ust. 6.

8. Z chwilą zaakceptowania przez Wojewodę Opolskiego wyboru dokonanego przez Komisję Konkursową, wybór ofert uznaje się za ostatecznie dokonany.

9. Rozstrzygnięcie konkursu zostanie dokonane bez zbędnej zwłoki, a jego wyniki będą podane do publicznej wiadomości:

  • w Biuletynie Informacji Publicznej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego;
  • na stronie internetowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego: www.opole.uw.gov.pl w zakładce Aktualności.

7. Informacja o zadaniach publicznych tego samego rodzaju, wraz z kosztami z nimi związanymi, zrealizowanymi przez Wojewodę Opolskiego w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim (art. 13 ust. 2 pkt 7 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie)

W 2022 roku Wojewoda Opolski zrealizował dwa zadania publiczne z zakresu ratownictwa wodnego przekazując podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego kwotę 66 000.00 zł.

8. Postanowienia końcowe

Wojewoda Opolski zastrzega sobie prawo do odstąpienia od rozstrzygnięcia konkursu ofert bez podania przyczyny.

Materiały

Oferta realizacji zadania publicznego - formularz do edycji
Formularz​_-​_Oferta​_realizacji​_zadania​_publicznego.docx 0.04MB
Skan - Ogłoszenie o otwartym konkursie - ratownictwo wodne w 2023 r.
Skan​_-​_Ogłoszenie​_o​_otwartym​_konkursie​_-​_ratownictwo​_wodne​_2023​_r.pdf 1.03MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.02.2023 13:17 Stanisław Potoniec
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Lesław Kolisz
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert - ratownictwo wodne w 2023 r. 2.0 20.02.2023 08:27 Stanisław Potoniec
Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert - ratownictwo wodne w 2023 r. 1.0 09.02.2023 13:17 Stanisław Potoniec

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}