W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrole podmiotów wykonujących działalność leczniczą

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, organ prowadzący rejestr jest uprawniony do kontroli podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie zgodności wykonywanej działalności z przepisami określającymi warunki wykonywania działalności leczniczej.

Kontrole planowe przeprowadzane są na podstawie zatwierdzonego przez Wojewodę Podlaskiego rocznego „Planu Kontroli Zewnętrznych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku”.

UWAGA !!!
Na podstawie art. 63 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2024 r. poz. 236 ze zm. ), do kontroli działalności leczniczej, prowadzonej przez organ prowadzący rejestr, wojewodę i podmiot tworzący w zakresie zadań określonych w przepisach o działalności leczniczej, nie stosuje się przepisów art. 48 (Reguła uprzedniego powiadomienia przedsiębiorcy o kontroli), art. 51 (Miejsce kontroli), art. 54 (Zakaz podejmowania i prowadzenia więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy) oraz art. 55 (Ustalenie czasu trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym) ustawy.

  1. Kontrola jest przeprowadzana przez osoby upoważnione przez organ prowadzący rejestr do wykonywania czynności kontrolnych. art. 111 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
  2. Na postawie art. 111 ust 3 ustawy o działalności leczniczej osoby upoważnione do wykonania  czynności kontrolnych mają prawo do:
  • żądania informacji i dokumentacji;
  • oceny realizacji zadań określonych w regulaminie organizacyjnym lub statucie, w tym dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych;
  • wstępu do pomieszczeń podmiotu wykonującego działalność leczniczą;
  • udziału w czynnościach związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych;
  • wglądu do dokumentacji medycznej;
  • żądania ustnych i pisemnych wyjaśnień.

 

{"register":{"columns":[]}}