Rządowy program "Tarcza dla pogranicza"
24.04.2023
Po notyfikacji przez Komisję Europejską, 13 kwietnia 2023 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę Nr 48/2023 w sprawie przyjęcia programu rządowego Tarcza dla Pogranicza. To bezzwrotne wsparcie finansowe kierowane do przedsiębiorców oraz innych podmiotów z branży turystycznej, którzy w wyniku wprowadzenia w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. stanu wyjątkowego, a następnie czasowego zakazu przebywania w strefie przygranicznej z Republiką Białorusi, ponieśli znaczące straty finansowe w prowadzonej na terenie objętym ograniczeniami działalności, a z różnych względów nie skorzystali w całości lub w części z pomocy publicznej udzielanej przez wojewodów w formie rekompensaty na podstawie ustawy z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie (…) lub też u których w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. nastąpił spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25% w stosunku do analogicznego miesiąca z okresu wrzesień 2018 r. – czerwiec 2019 r., a udzielona pomoc nie pokryła poniesionych szkód.
Warunki przystąpienia przedsiębiorców i innych podmiotów do Programu "Tarcza dla pogranicza", a także mechanizm obliczania wsparcia, określone zostały w dokumencie pod nazwą „Zasady do Programu Rządowego Tarcza dla Pogranicza”, który wraz z wnioskiem i instrukcją jego wypełnienia znajdują się w załącznikach poniżej.
Wnioski należy składać w ciągu 60 dni, a więc do 23 czerwca 2023 r. Wnioski złożone po tej dacie będą rozpatrzone decyzją odmawiającą przyznania wsparcia.
O wsparcie finansowe mogą ubiegać się Wnioskodawcy będący:
- przedsiębiorcami lub rolnikami świadczącymi usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,
- przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie gastronomii,
- przedsiębiorcami prowadzącymi działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych w rozumieniu ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych,
- przedsiębiorcami prowadzącymi działalność pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych lub
- przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego,
którzy w każdym przypadku prowadzą swoją działalność na terenie obrębów ewidencyjnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.
Program przeznaczony jest wyłącznie dla wnioskodawców, którzy:
- prowadzili działalność na dzień 2 września 2021 r. oraz na dzień złożenia wniosku, w odniesieniu do której składają wniosek,
- na dzień 2 września 2021 r. nie zalegali z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne,
- na dzień złożenia wniosku nie otworzyli likwidacji, nie złożyli wniosku o wykreślenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz wobec których nie zostało otwarte: postępowanie upadłościowe lub postępowanie restrukturyzacyjne, oraz
- mają rezydencję podatkową w Europejskim Obszarze Gospodarczym, są zarejestrowani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo innej ewidencji, oraz których Beneficjent Rzeczywisty nie ma rezydencji podatkowej w Raju Podatkowym.
Przy obliczaniu wsparcia brane będą pod uwagę potwierdzone dokumentami:
- przychody ze sprzedaży,
- koszty operacyjne prowadzonej działalności,
- wysokość przyznanych przez wojewodę rekompensat na mocy ustawy z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie (…)
- oraz pozostała pomoc publiczna, za okres wrzesień 2018 r. – czerwiec 2019 r. oraz wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r., z działalności, dla której Wnioskodawca ubiega się o wsparcie.
Co ważne, w stosunku do Wnioskodawców, którzy nie prowadzili działalności na obszarze obrębów ewidencyjnych objętych czasowym zakazem przebywania, w okresie wrzesień 2018 r. – czerwiec 2019 r., przyjęta zostanie uśredniona wartość przychodów ze sprzedaży z tego okresu, na podstawie już rozpatrzonych w ramach Programu kompletnych wniosków, złożonych do wojewody o przyznanie powyższego wsparcia. Dlatego też, wnioski tych Wnioskodawców będą mogły być składane od dnia 4 czerwca 2023 r. przez okres kolejnych 20 dni tj. do dnia 23 czerwca 2023 r. Wnioski złożone po tej dacie będą rozpatrzone decyzją odmawiającą przyznania wsparcia.
Na wydanie decyzji w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia wsparcia finansowego wojewoda będzie miał 30 dni od dnia złożenia przez Wnioskodawcę kompletnego i poprawnego wniosku. Dla uniknięcia wątpliwości wniosek uznaje się złożony w dacie, w której wojewoda otrzymał wszystkie informacje i dokumenty wymagane zgodnie z Zasadami do Programu, w tym poprawny i kompletny wniosek.
Środki wypłacane będą przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. w Warszawie w terminie do 14 dni od dnia wydania decyzji przez wojewodę.
Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej PUW.
Program realizowany będzie przez Wojewodę Podlaskiego i Wojewodę Lubelskiego. Jego koordynatorem jest Minister Rozwoju i Technologii, a wsparcie wypłacał będzie Polski Fundusz Rozwoju S.A. w Warszawie.
Materiały
Zasady do Programu Tarcza dla PograniczaZasady_do_Programu.docx 0.07MB Załącznik do Zasad - wniosek
Załącznik_do_Zasad_-_Wniosek.docx 0.04MB Załącznik 1.1
Załącznik_11.xlsx 0.01MB Załącznik 1.2
Załącznik_12.xlsx 0.01MB Klauzula informacyjna
klauzula_informacyjna_Tarcza.docx 0.02MB Informacja o przetwarzaniu danych - PFR
Informacja_o_przetwarzaniu_danych_na_potrzeby_programu_TdP_-_PFR.docx 0.02MB Informacja o przetwarzaniu danych - MRiT
Informacja_o_przetwarzaniu_danych_na_potrzeby_programu_TdP_-_MRiT.docx 0.02MB