W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świadczenia pieniężne dot. Karty Polaka

23.07.2024 – ZAKOŃCZENIE ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW

Uprzejmie informujemy, iż środki z rezerwy celowej w wysokości 3 348 462 zł przekazane decyzjami Ministra Finansów z 2024 roku zostały rozdysponowane.

Kwota wystarczyła na rozpatrzenie wniosków złożonych do Wojewody Podlaskiego w okresie od 18 października 2021 r. do 18 marca 2022 r.

Rozpatrywanie wniosków złożonych do tut. Urzędu od dnia 19 marca 2022 r. nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu przez Wojewodę Podlaskiego kolejnej transzy środków finansowych z rezerwy celowej budżetu Państwa.

Decyzje w przedmiotowych sprawach wydawane są niezwłocznie w momencie dysponowania przez organ środkami finansowymi, zgodnie z kolejnością wpływu wniosków do tut. urzędu.

Jednocześnie przypominamy, iż Wnioskodawca obowiązany jest do pisemnego poinformowania urzędu o każdej zmianie adresu zamieszkania. Ponadto, uprzejmie prosimy o przedkładanie dodatkowych dokumentów albo informacji, niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, np. w przypadku gdy przedłożone dokumenty straciły ważność.

 

KARTA POLAKA – ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE


1. KTO MOŻE WYSTĄPIĆ Z WNIOSKIEM O ŚWIADCZENIA

Cudzoziemiec, który wystąpił do Wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt stały z tytułu posiadania Karty Polaka.

Świadczenie pieniężne nie przysługuje osobie, która:

  • złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały przed 1 stycznia 2017 roku,
  • została objęta tym świadczeniem jako członek rodziny wnioskodawcy, a następnie złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały z tytułu posiadania Karty Polaka.


2. OKRES, NA JAKI PRZYZNAWANE BĘDZIE ŚWIADCZENIE

Świadczenie pieniężne przyznaje się na okres do 9 miesięcy. Zgodnie z ustawą świadczenie pieniężne ustala się w kwocie stanowiącej:

1. w okresie pierwszych 3 miesięcy – równowartość 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku złożenia wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego – na wnioskodawcę i jego małżonka oraz równowartość 50% tej kwoty na każde małoletnie dziecko pozostające pod władzą rodzicielską wnioskodawcy lub jego małżonka

2. w okresie od 4 do 9 miesiąca – odpowiednio 60% kwot określonych w pkt 1.

Przy ustalaniu wysokości świadczenia pieniężnego uwzględnia się wyłącznie członków rodziny wnioskodawcy, którzy przebywają razem z nim na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.


3. MIEJSCE  ZŁOŻENIA  WNIOSKU

Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego składa się do Wojewody, do którego został złożony wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały.

W przypadku Wojewody Podlaskiego wnioski przyjmowane są w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ul. Mickiewicza 3.

KLIENCI PRZYJMOWANI SĄ PO WCZEŚNIEJSZYM TELEFONICZNYM UMÓWIENIU SIĘ POD NUMEREM TEL. +48 85 74 39 407 LUB +48 85 74 39 290:

-         w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 8.00 – 15.00

-         środa nieczynne

Wnioski można również składać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podlaski Urząd Wojewódzki 15-213 Białystok, ul. Mickiewicza 3.


4. TERMIN DO ZŁOŻENIA WNIOSKU

Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego składa się w terminie do 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego złożony po upływie tego terminu pozostawia się bez rozpoznania.

Kolejny wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego składa się jeśli pierwszy wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego został rozpatrzony, a świadczenie zostało przyznane na okres krótszy niż 9 miesięcy.

Kolejny wniosek o świadczenie pieniężne złożony przez osobę, której przyznano świadczenie pieniężne w łącznym wymiarze 9 miesięcy, pozostawia się bez rozpoznania.
 

5. DOKUMENTY WYMAGANE DO ZŁOŻENIA WNIOSKU

Do wniosku Zainteresowany powinien dołączyć:

  1. kopię strony paszportu z danymi osobowymi,
  2. kopię Karty Polaka,
  3. kopię aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego w przypadku gdy Wnioskodawcą jest osoba małoletnia,
  4. oryginał potwierdzenia uiszczenia opłaty skarbowej.

W przypadku objęcia wnioskiem członków najbliższej rodziny – małżonki i/lub małoletnich dzieci (córki Wnioskodawcy, syna Wnioskodawcy, córki małżonka, syna małżonka):

  1. kopie paszportów (wszystkich zapisanych stron),
  2. kopie dokumentów potwierdzających stopień pokrewieństwa (akty urodzeń, akt małżeństwa),
  3. kopie dokumentów potwierdzających zamieszkiwanie oraz zamiar osiedlenia się przez członków rodziny na terytorium RP np. potwierdzenie zameldowania, umowa najmu lokalu mieszkalnego, umowa o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu, informacja o prowadzonej działalności gospodarczej, w przypadku dzieci w wieku szkolnym zaświadczenie o podjęciu nauki, o uczęszczaniu do żłobka lub przedszkola, legitymacje szkolne, dyplomy i świadectwa ukończenia szkoły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej itp.,

Dokumenty sporządzone w języku obcym należy przedkładać wraz z ich tłumaczeniami dokonanymi przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych Ministerstwa Sprawiedliwości.

W przypadku objęcia wnioskiem członków najbliższej rodziny Wnioskodawca zostanie pisemnie wezwany do przedłożenia uwierzytelnionych kopii lub okazania oryginałów niezbędnych dokumentów.

Dokumenty można poświadczyć urzędowo u polskiego notariusza lub bezpłatnie w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w dniu złożenia wniosku. W takim przypadku należy przedłożyć oryginały dokumentów do wglądu oraz wykonane we własnym zakresie kserokopie.

W toku postępowania organ jest uprawniony do żądania złożenia przez Wnioskodawcę dodatkowych dokumentów albo informacji, niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, np. w przypadku gdy przedłożone dokumenty straciły ważność.

Ponadto, Cudzoziemiec obowiązany jest do pisemnego poinformowania urzędu o każdej zmianie adresu zamieszkania.


6. OPŁATA SKARBOWA

Zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1546 z późn. zm.) za wydanie decyzji w sprawie przyznania posiadaczowi Karty Polaka świadczeń pieniężnych pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 10 złotych.

Na terenie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku nie ma możliwości dokonania opłaty skarbowej. 

Zapłaty opłaty skarbowej można dokonać gotówką – bez prowizji – w następujących punktach:

  • w kasie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Słonimska 1, pok. 18,
  • w kasie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Składowa 11

lub bezgotówkowo na rachunek bankowy:

Urząd Miejski w Białymstoku - Departament Finansów Miasta

Bank Pekao SA
26 1240 5211 1111 0010 3553 3132

(z dopiskiem opłata za przyznanie świadczenia pieniężnego – podając imię i nazwisko)


7. ROZPATRYWANIE WNIOSKÓW

W przypadku gdy łączna kwota wynikająca z wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego z terminem wypłaty w danym roku osiągnie równowartość 75% kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej na wypłatę świadczeń pieniężnych, minister właściwy do spraw wewnętrznych ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej informację o wstrzymaniu rozpatrywania wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego z terminem wypłaty przypadającym na dany rok, do czasu zabezpieczenia w ustawie budżetowej środków na ich wypłatę, a wojewodowie wstrzymują rozpatrywanie takich wniosków, począwszy od dnia następującego po dniu ogłoszenia informacji przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Wstrzymanie rozpatrywania wniosku nie jest równoznaczne z odmową przyznania świadczenia pieniężnego.

Wnioski, których rozpatrywanie zostało wstrzymane, będą rozpatrywane niezwłocznie po ponownym uruchomieniu środków na wypłatę świadczenia pieniężnego zgodnie z kolejnością ich wpływu do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.


8. DECYZJA O PRZYZNANIU ŚWIADCZENIA

Świadczenia pieniężne przyznaje w drodze decyzji wojewoda właściwy do przyjęcia wniosku o przyznanie świadczenia. Organem wyższego stopnia w stosunku do wojewody jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.


9. WYPŁATA ŚWIADCZENIA

Wypłaty świadczenia pieniężnego dokonuje w okresach miesięcznych starosta wskazany przez wojewodę w decyzji przyznającej świadczenie pieniężne jako właściwy ze względu na miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby uprawnionej do świadczenia pieniężnego.

Świadczenie pieniężne jest wypłacane w formie gotówkowej (w kasie urzędu obsługującego starostę właściwego do wypłaty świadczenia) lub bezgotówkowej (w drodze przelewu na rachunek bankowy wskazany przez osobę na oświadczeniu złożonym u właściwego starosty).

W przypadku zmiany miejsca pobytu przez wnioskodawcę lub członków rodziny na inne znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, właściwy do wypłaty świadczenia pozostaje starosta wskazany przez wojewodę w decyzji o przyznaniu świadczenia pieniężnego.

W przypadku wydania decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt stały następuje z mocy prawa zawieszenie wypłaty świadczenia pieniężnego.

W przypadku, gdy decyzja o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt stały stanie się ostateczna następuje z mocy prawa utrata świadczenia pieniężnego.


10. WNIOSEK O PRZYZNANIE ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNEGO

Wzór formularza wniosku stanowi Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 grudnia 2016 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego posiadaczowi Karty Polaka osiedlającemu się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz sposobu przyznawania pomocy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2274).

WZÓR WNIOSKU - w pliki do pobrania poniżej

 

11. KONTAKT

Podlaski Urząd Wojewódzki

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Oddział do Spraw Karty Polaka

Białystok, ul. Mickiewicza 3 pokój 124

tel. 85 7439 290

fax. 85 7439 444

e-mail: usinilo@bialystok.uw.gov.pl

Materiały

Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla posiadaczy Karty Polaka
Wniosek​_o​_przyznanie​_świadczenia​_pieniężnego​_dla​_posiadaczy​_Karty​_Polaka.pdf 1.19MB
Wzór wypełnionego wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego
wzor​_wypelnionego​_wniosku.pdf 0.25MB
Klauzula informacyjna - RODO
Klauzula​_świadczenia​_pieniężne​_dla​_posiadaczy​_Karty​_Polaka.doc 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}