W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Centrum Urazowe

Zgodnie z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym:

  1. centrum urazowe jest to wydzielona funkcjonalnie część szpitala, w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, w którym działa szpitalny oddział ratunkowy, w której to części specjalistyczne oddziały są powiązane ze sobą organizacyjnie oraz zakresem zadań, w sposób pozwalający na szybkie diagnozowanie i leczenie pacjenta urazowego, spełniającą wymagania określone w ustawie;
  2. centrum urazowe dla dzieci jest to wydzielona funkcjonalnie część szpitala, w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, w którym działa szpitalny oddział ratunkowy, w której to części specjalistyczne oddziały są powiązane ze sobą organizacyjnie oraz zakresem zadań, w sposób pozwalający na szybkie diagnozowanie i leczenie pacjenta urazowego dziecięcego, spełniającą wymagania określone w ustawie.

Centrum urazowe w województwie pomorskim funkcjonuje w Centrum Medycyny Inwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Mariana Smoluchowskiego 17 w Gdańsku.

Centrum urazowe dla dzieci w województwie pomorskim funkcjonuje w COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Szpitalu M. Kopernika przy ul. Nowe Ogrody 1-6 w Gdańsku.

Szczegółowe wymagania organizacyjne centrum urazowego w zakresie minimalnego wyposażenia diagnostycznego oraz technicznego, minimalnych zasobów kadrowych zespołu urazowego, kryteriów kwalifikacji osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do leczenia w centrum urazowym, sposobu postępowania z pacjentem urazowym określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 czerwca 2010 r. w sprawie centrum urazowego.

Szczegółowe wymagania organizacyjne centrum urazowego dla dzieci w zakresie minimalnego wyposażenia diagnostycznego oraz technicznego, minimalnych zasobów kadrowych zespołu urazowego dziecięcego, kryteriów kwalifikacji osoby do 18 roku życia będącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do leczenia w centrum urazowym dla dzieci, sposobu postępowania z pacjentem urazowym dziecięcym określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 stycznia 2016 r. w sprawie centrum urazowego dla dzieci.

Zgodnie z art. 23a ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym Wojewoda prowadzi w systemie teleinformatycznym ewidencje centrów urazowych oraz centrów urazowych dla dzieci. Ewidencja znajduje się w Rejestrze Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Materiały

Rejestr Państwowego Ratownictwa Medycznego
{"register":{"columns":[]}}