Podstawowe informacje o paszporcie
Podstawowe informacje
Paszport jest dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy oraz potwierdzającym obywatelstwo polskie i tożsamość posiadacza. Dokumenty paszportowe stanowią własność Rzeczypospolitej Polskiej.
Każdy obywatel polski ma prawo do posiadania jednego ważnego dokumentu paszportowego, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Okresy ważności paszportów:
- 10 lat od daty wydania - dla osób, które ukończyły 12. rok życia
- 5 lat od daty wydania – dla osób, które nie ukończyły 12. roku życia
- 3 lata od daty wydania – w przypadku drugiego paszportu wydanego tej samej osobie, na podstawie art. 46 ustawy o dokumentach paszportowych
Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się osobiście w organie paszportowym w formie dokumentu wypełnionego i utrwalonego przez organ paszportowy w postaci elektronicznej na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu.
Przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych, która ukończyła 5 lat, lub osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych jest wymagana obecność tej osoby.
Paszport odbiera się osobiście (w organie, w którym był złożony wniosek) z wyjątkiem osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych całkowicie. Wówczas dokument może odebrać matka, ojciec lub opiekun prawny/kurator.
Podczas składania wniosku o paszport pobiera się odciski palców osoby, dla której dokument ma być wydany z wyjątkiem osób, które nie ukończyły 12. roku życia lub osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
W paszporcie zamieszcza się odwzorowanie własnoręcznego podpisu osoby, która ukończyła 12. rok życia, z wyjątkiem odwzorowania własnoręcznego podpisu osoby, która nie może złożyć podpisu, lub informację o jego braku.
Urząd nie przyjmie wniosku w sytuacji gdy:
- nie przedłożono fotografii spełniającej wymogi fotografii
- nie przedłożono dokumentów sądowych potwierdzających uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych - w przypadku wniosku składanego przez opiekuna prawnego lub kuratora;
- osoba, której ma być wydany dokument paszportowy, odmówiła złożenia odcisków palców, jeżeli ich złożenie jest wymagane;
- osoba, której ma być wydany dokument paszportowy, odmówiła złożenia podpisu, jeżeli jest on wymagany.
Podstawa prawna
- Ustawa o dokumentach paszportowych z dnia 27 stycznia 2022 r.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 września 2022 r.
w sprawie dokumentów paszportowych. - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie opłat za paszport
i paszport tymczasowy.
Zmiana danych osobowych posiadacza paszportu
Dokument paszportowy unieważnia się z dniem następującym po upływie 120 dni od dnia przeprowadzenia w rejestrze PESEL zmiany danych zawartych w dokumencie paszportowym - nazwisko, imię (imiona), data urodzenia, płeć, numer PESEL.