W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Weryfikacja formalna wniosków o wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego

Kurs doskonalący odbywa się na podstawie programu.

Program musi zawierać:

  • założenia organizacyjno-programowe określające rodzaj i cel kształcenia, czas jego trwania, sposób organizacji oraz sposób sprawdzania efektów kształcenia
  • plan nauczania
  • wykaz umiejętności wynikowych
  • treści nauczania
  • wskazówki metodyczne
  • standardy dotyczące kadry i bazy dydaktycznej

Program kursu doskonalącego dla ratowników medycznych oraz dyspozytorów medycznych - https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/podyplomowe/ratownicy-medyczni-i-dyspozytorzy-medyczni/programy-kursow-ratownicy-i-dyspozytorzy-medyczni

Podmiot uprawniony do prowadzenia kursu doskonalącego

Kurs doskonalący mogą prowadzić podmioty, które:

  1. realizują program kursu doskonalącego,
  2. zapewniają kadrę dydaktyczną posiadającą kwalifikacje zgodne ze standardami, o których mowa w art. 12a ust. 2 pkt 6 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym;
  3. zapewniają bazę dydaktyczną zgodną ze standardami, o których mowa w art. 12a ust. 2 pkt 6 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, niezbędną do realizacji programu kursu, w tym do szkolenia praktycznego;
  4. posiadają wewnętrzny system oceny jakości kształcenia;
  5. prowadzą dokumentację związaną z organizacją i przebiegiem kształcenia, w szczególności regulaminy organizacyjne kształcenia, protokoły postępowania kwalifikacyjnego oraz przebiegu sprawdzianów lub innych form zaliczenia danego rodzaju kształcenia;
  6. prowadzą ewidencję wydanych zaświadczeń o ukończeniu danego rodzaju kształcenia.

Wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego dla ratowników medycznych oraz kursu doskonalącego dla dyspozytorów medycznych

Podmiot uprawniony do prowadzenia kursu doskonalącego, przed jego rozpoczęciem, jest obowiązany uzyskać wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego.

W tym celu należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na miejsce, w którym ten podmiot będzie realizował kurs doskonalący, wniosek zgodny z wzorem, o którym mowa w art. 12e pkt 4 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do którego dołącza się:

  1. dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań dotyczących:
  • realizacji programu kursu (tj. wniosek + regulamin organizacyjny kursu),
  • zapewnienia kadry dydaktycznej posiadającej odpowiednie kwalifikacje (tj. dokumenty potwierdzających kwalifikacje + zaświadczenia o zatrudnieniu),
  • zapewnienia bazy dydaktycznej zgodnej z wymaganymi standardami (np. umowy wynajmu sal).
  1. oświadczenie o zgodności danych zawartych we wniosku oraz znajomości i spełnianiu warunków wykonywania działalności w zakresie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych, określonych w ustawie.

Wzór wniosku o wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego dla ratowników medycznych - stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2019 r. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych.

Wzór wniosku o wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego dla dyspozytorów medycznych - stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie doskonalenia zawodowego dyspozytorów medycznych.

Weryfikacja formalna wniosku - wojewoda

Wojewoda dokonuje weryfikacji formalnej wniosku oraz załączonych dokumentów i przekazuje je do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w terminie 14 dni od złożenia wszystkich dokumentów określonych ustawą.

W przypadku stwierdzenia we wniosku braków formalnych wojewoda wzywa do ich uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia sprawy bez rozpoznania, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

Ważne: W ramach dokonywania przez Wojewodę Pomorskiego weryfikacji formalnej wniosku oraz załączonych dokumentów należy przedłożyć oryginały ww. dokumentów potwierdzających kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe kadry dydaktycznej lub ich odpisy  - potwierdzone za zgodność z oryginałem zgodnie z art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.) tj.:

  • Zgodnie z art. 76a § 2 k.p.a. „Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.”
  • Zgodnie z art. 76a § 2b. k.p.a. „upoważniony pracownik organu prowadzącego postępowanie, któremu został okazany oryginał dokumentu wraz z odpisem, na żądanie strony, poświadcza zgodność odpisu dokumentu z oryginałem”. W związku z tym możliwe jest przedłożenie oryginałów ww. dokumentów do Wydziału Państwowego Ratownictwa Medycznego i na Państwa żądanie upoważniony pracownik dokona poświadczenia zgodności ich kopii z oryginałem.

Jednostka odpowiedzialna

Wydział Państwowego Ratownictwa Medycznego

Oddział Ratownictwa Medycznego

ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk

pok. nr 398 I

tel. 58 30 77 119

Miejsce składania dokumentów

Dokumenty można przesyłać pocztą na adres:

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku,

ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk, Wydział Państwowego Ratownictwa Medycznego

lub składać osobiście w Kancelarii Ogólnej przy wejściu "B" od strony ul. Okopowej.

W przypadku przesłania za pośrednictwem ePUAP, poświadczenia odpisu za zgodność
z oryginałem musi dokonać notariusz albo występujący w sprawie pełnomocnik strony będący adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym – przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego.

Zgodnie z art. 76a § 2a k.p.a. „Jeżeli odpis dokumentu został sporządzony na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, poświadczenia jego zgodności z oryginałem, o którym mowa w § 2, dokonuje się przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego.”

Wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego – CMKP

Dyrektor CMKP, w celu uzyskania opinii o spełnieniu przez podmiot warunków, o których mowa w art. 12c ust. 1, powołuje zespół ekspertów, w składzie:

  1. przedstawiciel stowarzyszenia będącego zgodnie z postanowieniami jego statutu towarzystwem naukowym o zasięgu krajowym, zrzeszającym ratowników medycznych, zgłoszony przez zarząd tego stowarzyszenia;
  2. dwóch ekspertów w zakresie ratownictwa medycznego, zgłoszonych przez konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Zespół ekspertów opiniuje wnioski w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał i przekazuje swoją opinię dyrektorowi CMKP niezwłocznie po jej sporządzeniu, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia. Wnioski mogą być opiniowane w trybie obiegowym, z użyciem dostępnych systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Dyrektor CMKP dokonuje wpisu na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego oraz prowadzi listę kursów doskonalących. Listy te zamieszcza się na stronie internetowej CMKP.

Lista podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursów doskonalących:

https://kursy.cmkp.edu.pl/Akredytacja/Doskonalace?gz=3&woj=22

Lista kursów doskonalących:

https://kursy.cmkp.edu.pl/

Dyrektor CMKP skreśla z listy podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego. Skreślenie następuje w drodze decyzji administracyjnej w przypadku:

  1. 1. złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 12c ust. 3 pkt 2, niezgodnego ze stanem faktycznym;
  2. wydania prawomocnego orzeczenia zakazującego podmiotowi uprawnionemu do prowadzenia kursu doskonalącego działalności objętej wpisem na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego;
  3. naruszenia warunków wymaganych do prowadzenia kursu doskonalącego;
  4. niezastosowania się do zaleceń pokontrolnych, będących wynikiem kontroli, o której mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4;
  5. złożenia przez podmiot uprawniony do prowadzenia kursu doskonalącego wniosku o wykreślenie z listy podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego.

Obowiązek zgłaszania wojewodzie terminu i miejsca prowadzenia kursu

Podmiot wpisany na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego jest obowiązany zgłaszać właściwemu wojewodzie termin i miejsce prowadzenia danego kursu, w terminie co najmniej 60 dni przed jego rozpoczęciem.

KONTROLE KURSÓW DOSKONALĄCYCH

Zgodnie z art. 31 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz art. 10 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw wojewoda jest uprawniony do przeprowadzania kontroli podmiotów prowadzących kursy doskonalące ratowników medycznych i kursy doskonalące dyspozytorów medycznych pod względem spełnienia wymagań określonych w przepisach wydanych odpowiednio na podstawie art. 12e i art. 26 ust. 5.


 

Materiały

Informacje wymagane w celu uzyskania wpisu na listę kursów doskonalących dla dyspozytorów medycznych
Informacje-wymagane-w-celu-uzyskania-wpisu-na-listę-kursów-doskonalących-dla-dyspozytorów-medycznych.docx 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}