W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zatwierdzanie programu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy

Program kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy zatwierdza wojewoda.

Wojewoda zatwierdza program kursu KPP:

  • po stwierdzeniu jego zgodności z ramowym programem kursu, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy
  •  po przeprowadzeniu weryfikacji kwalifikacji kadry dydaktycznej

Kurs powinien trwać co najmniej 66 godzin, w tym co najmniej 25 godzin zajęć teoretycznych oraz co najmniej 41 godzin zajęć praktycznych.

Każda zmiana programu kursu obejmująca zakres merytoryczny (m.in. założenia organizacyjno-programowe, plan nauczania, wykaz umiejętności wynikowych i treści nauczania) dwymaga ponownego zatwierdzenia przez wojewodę.

Zatwierdzenie programu kursu

Dokumenty, które nalezy złożyc do Wydziału Państwowego Ratownictwa Medycznego PUW w Gdańsku:

  • wniosek o zatwierdzenie programu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy wraz z załącznikami
  1.  program kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy zawierający:
  • założenia organizacyjno-programowe (cel główny kształcenia; szczegółowe cele kształcenia; czas trwania kursu; warunki realizacji kursu; sposób sprawdzania efektów nauczania)
  •  plan nauczania
  • treści nauczania i umiejętności wynikowe
  • wskazówki metodyczne i metodologiczne
  1. regulamin organizacyjny kursu określający organizację szkolenia, zasady i tryb naboru osób przewidzianych do szkolenia oraz zakres obowiązków wykładowców i innych osób prowadzących zajęcia teoretyczne i praktyczne;
  2. oświadczenie kierownika podmiotu w sprawie zapewnienia bazy dydaktycznej kursu;
  3. wykaz kadry dydaktycznej wraz z dokumentami potwierdzającymi wymagane kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe/staż pracy:

 lekarz systemu:

  • prawo wykonywania zawodu
  • dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań dla lekarza systemu
  • zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w jednostkach systemu (tj. w zespołach ratownictwa medycznego lub w szpitalnych oddziałach ratunkowych)

pielęgniarka systemu:

  • prawo wykonywania zawodu oraz dyplom specjalizacji lub karty szkolenia specjalizacyjnego lub zaświadczenie potwierdzające odbycie kursu kwalifikacyjnego
  • zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w jednostkach systemu (tj. w zespołach ratownictwa medycznego lub w szpitalnych oddziałach ratunkowych)

ratownik medyczny:

  •  dyplom ratownika medycznego
  • zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w jednostkach systemu (tj. w zespołach ratownictwa medycznego lub w szpitalnych oddziałach ratunkowych)

psycholog :

  •  dyplom psychologa,
  • zaświadczenie potwierdzające, co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe

osoby prowadzące zajęcia dodatkowe w zakresie ratownictwa: technicznego, chemicznego, ekologicznego, wodnego i wysokościowego 

  • dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe (dyplom/prawo wykonywania zawodu),
  • zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3-letnie doświadczenie w wykonywaniu czynności ratowniczych w danym rodzaju ratownictwa

Ważne: Należy złożyć oryginały dokumentów potwierdzających kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe kadry dydaktycznej lub ich odpisy  - potwierdzone za zgodność z oryginałem

Podstawa prawna

  • zgodnie z art. 76a § 2 k.p.a. „Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.”
  • zgodnie z art. 76a § 2b. k.p.a. „upoważniony pracownik organu prowadzącego postępowanie, któremu został okazany oryginał dokumentu wraz z odpisem, na żądanie strony, poświadcza zgodność odpisu dokumentu z oryginałem”. W związku z tym możliwe jest przedłożenie oryginałów ww. dokumentów do Wydziału Państwowego Ratownictwa Medycznego i na Państwa żądanie upoważniony pracownik dokona poświadczenia zgodności ich kopii z oryginałem.

Dokumenty należy wysłać na adres:

Pomorski Urząd Wojewódzki
Wydział Państwowego Ratownictwa Medycznego

ul. Okopowa 21/27 80-810 Gdańsk

lub poprzez platformę ePUAP – dokumenty elektroniczne powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP – na adres ESP (skrytki ePUAP) Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku:

/bntc34p17l/ezd

lub złożyć osobiście w sekretariacie Wydziału PRM, III piętro, pok. nr 398 M.

W przypadku przesłania za pośrednictwem ePUAP, poświadczenia odpisu za zgodność
z oryginałem musi przeprowadzić notariusz albo występujący w sprawie pełnomocnik strony będący adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym – przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego.

Podstawa prawna

  • Zgodnie z art. 76a § 2a k.p.a. „Jeżeli odpis dokumentu został sporządzony na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, poświadczenia jego zgodności z oryginałem, o którym mowa w § 2, dokonuje się przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego.”

Jednostka odpowiedzialna

Wydział Państwowego Ratownictwa Medycznego
Oddział Ratownictwa Medycznego

ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk
pok. nr 399 K
tel. 58 30 77 119

Po złożeniu dokumentów niezbędnych do zatwierdzenia programu kursu nastąpi:

  • ocena formalna dokumentów, co do zgodności z przepisami prawa
  • weryfikacja kwalifikacji kadry kierowniczej i dydaktycznej kursu
  • ewentualna kontrola bazy dydaktycznej.

W przypadku stwierdzenia braków formalnych wzywa się podmiot do ich uzupełnienia w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie tego terminu wniosek jest pozostawiony bez rozpoznania.

Jeżeli podmiot spełnia stawiane mu wymagania -  program kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy zostanie zatwierdzony.

Termin załatwienia sprawy:

bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia złożenia wymaganych dokumentów.

O wszelkich zmianach obejmujących zakres merytoryczny kursu, podmiot zobowiązany jest powiadomić niezwłocznie Wydział Państwowego Ratownictwa Medycznego PUW w Gdańsku.

Każda zmiana programu kursu obejmująca jego zakres merytoryczny powoduje obowiązek ponownego zatwierdzenia programu kursu.

W przypadku ubiegania się o ponowne zatwierdzenie programu kursu należy złożyć wniosek, oświadczenie informujące o rodzaju zmiany oraz dokumenty, które uległy zmianie w stosunku do dokumentów złożonych przy wydawaniu wcześniejszego zatwiedzenia.

Materiały

Wniosek o zatwierdzenie programu kursu
Wniosek​_o​_zatwierdzenie​_programu​_kursu.doc 0.05MB
Wykaz kadry dydaktycznej
Wykaz​_kadry​_dydaktycznej.doc 0.03MB
Oświadczenie
Oświadczenie.doc 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}