W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody rocznicy solidarności z Węgrami

28.10.2021

W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z 65. rocznicą wiecu solidarności olsztynian z powstańcami węgierskimi.

ludzie, transparent, flagi

Po powitaniu gości przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego nastąpiło oficjalne otwarcie i prezentacja wystawy pt. Rozstrzelane Miasta. Następnie odbyła się konferencja: Między Olsztynem a Budapesztem. Polacy i Węgrzy w 1956, na początku której odegrano hymny Węgier i Polski. Swoje wystąpienia mieli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Konsul Generalny Węgier Pal Attila Illes oraz Starosta Olsztyński Andrzej Abako, zaś prelekcje wygłosili: Krzysztof Kierski z Delegatury IPN w Olsztynie, Paweł Warot Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie oraz Regionalista Andrzej Małyszko.

Po konferencji w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie została odprawiona Msza Święta w intencji narodów węgierskiego i polskiego pod przewodnictwem Metropolity Warmińskiego ks. abp. dr. Józefa Górzyńskiego.

W dalszej części uroczystości na Placu Pułaskiego odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z 30 października 1956 w Olsztynie. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku olsztyńskiego starostwa.

 

Największa manifestacja solidarności z Węgrami
Uczestnicy węgierskiego powstania domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich, a także pełnej niezależności od ZSRR. Wznowiona 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara. Polskie społeczeństwo starało się pomagać Węgrom w 1956 r. Polacy ofiarowali dla nich 800 litrów krwi, przyjmowano też na wakacje węgierskie dzieci i pomagano Węgrom w odbudowie domów.
30 października w Olsztynie odbył się wielki wiec poparcia. W tym wydarzeniu uczestniczyło najprawdopodobniej ok. 10 tys. osób. Po wiecu władze Olsztyna zgodziły się na kompromis. Stara nazwa nie wróciła, a placowi nadano imię generała Józefa Bema symbolizującego przyjaźń polsko-węgierską. Manifestacja, którą zorganizowano w Olsztynie 30 października 1956 roku, była największą w Polsce i Europie popierającą walczących o wolność Węgrów.

Zdjęcia (23)

{"register":{"columns":[]}}