Debatowali jak powstrzymać handel ludźmi i nielegalne zatrudnienie
19.10.2022
Co roku 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. W związku z tym w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się Ogólnopolska konferencja naukowa pn. "Handel ludźmi a legalność zatrudnienia".
Organizatorami był Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a patronatem honorowym wydarzenie objął Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
W imieniu Wojewody obowiązki gospodarza pełniła Pani Anna Słowińska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, która odczytała list od Pana Wojewody do zgromadzonych.
Gościem specjalnym konferencji była Tatiana Kotlyarenko, która od sześciu lat zajmuje się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. W jej ocenie największym wyzwaniem w tej kwestii jest kontrola zatrudnienia uchodźców z Ukrainy.
Według statystyk handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Jak podaje Komenda Główna Policji, każdego roku przestępcy zyskują na handlu ludźmi około 32 miliardów dolarów. Niestety problem nielegalnego zatrudniania i handlu ludźmi może się nasilić, gdyż w ostatnich miesiącach do Polski przyjechało wielu migrantów, którzy mogą stać się ofiarami nielegalnego procederu. Jednak jak zapewniał Dariusz Mińkowski zastępca Głównego Inspektora Pracy Służby intensyfikują swoje działania, by chronić przyjezdnych.