W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dotknij, powąchaj, usłysz…z nami krajobraz

20.10.2022

Dlaczego najbardziej podobają nam się krajobrazy półotwarte? Czy krajobraz można posmakować i go dotknąć? Jakie właściwości lecznicze mają zapachy krajobrazu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spaceru krajobrazowego. Bądź z nami w sobotę 22 października!

Dotknij, powąchaj, usłysz…z nami krajobraz

Multisensoryczne doświadczanie krajobrazu. Wycieczka doliną rzeki Łyny w krajobrazie kulturowym – pod takim hasłem odbędzie się spacer krajobrazowy, organizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie z okazji tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu.

Podczas spaceru opowiemy jak posmakować krajobraz – jest wiele jadalnych roślin, które warto spróbować. Dotyk i przytulanie się do drzew, chodzenie boso po ścieżce i po trawie – to nic innego jak dotykanie krajobrazu. Fitoncydy, czyli naturalne substancje wydzielane przez różne rośliny wyższe hamujące rozwój mikroorganizmów są doskonałym przykładem leczniczych właściwości zapachu krajobrazu. Wspólnie wsłuchamy się w otaczający nas krajobraz. Doświadczymy go też wizualnie.

Naszej wędrówce będzie towarzyszył wykład poświęcony historii krajobrazu pojeziernego w ostatnich tysiącleciach na przykładzie doliny rzeki Łyny. Opowiemy o nieistniejącym już jeziorze Płociduga Duża i wpływie procesów osuszania na otaczający nas krajobraz. Zwrócimy uwagę na zagadnienie małej retencji i właściwego gospodarowania wodą. Podamy przykłady łąk kwietnych jako magazynów bioróżnorodności w krajobrazie kulturowym.

Część spaceru poświęcimy zagadnieniom zanieczyszczenia atmosfery i zapachu krajobrazu miejskiego, a także zaśmiecania światłem naszego otoczenia. Na przykładzie gatunków obcych i inwazyjnych opowiemy o bioróżnorodności w czasach zmian klimatu.

Na wycieczkę zabierz telefon z dostępem do internetu. Będzie okazja do doświadczenia krajobrazu za pomocą smartfonu. Zaprezentujemy aplikacje ułatwiające rozpoznawanie gatunków, takie jak m.in. iNaturalist, Plantnet.

Podczas spaceru chcemy zwrócić szczególną uwagę, że krajobraz można odbierać na wiele sposobów. Jego postrzeganie zależy od szeregu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Odbieranie krajobrazu poprzez różne zmysły umożliwia nam doświadczanie go w pełni i nierzadko odkrywanie na nowo.

Chętnych do doświadczania z nami krajobrazu zapraszamy do udziału w spacerze, który odbędzie się 22 października 2022 r. Spotykamy się o godz. 11:00  na przystanku autobusowym przy ul. Tuwima (przystanek Uniwersytet-Pływalnia 03, kierunek Jaroty, pomiędzy siedzibą ENERGA OPERATOR SA a siedzibą Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN).

Czas trwania spaceru – 2-3 godziny. Trasa spaceru będzie wiodła od ul. Tuwima, przez dawne i osuszone jezioro Płociduga Duża, następnie Łynostradą przez Park Centralny i Stare Miasto, dalej Lasem Miejskim aż na Zatorze. Koniec w okolicach ul. Wojska Polskiego i CEiKu.

Naszym przewodnikiem będzie Pan dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM  z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Polski ekolog, hydrobiolog i entomolog, pasjonat filozofii przyrody. Autor bloga Profesorskie Gadanie. Naukowiec, który ma w sobie także „gen” artysty, wyznający zasadę, że nauka łączy się ze sztuką i wzajemnie uzupełnia.

Dotknij, powąchaj, usłysz…Znajdź swój wymiar krajobrazu. Doświadcz go z nami!

Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jest obchodzony 20 października w rocznicę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. W tym roku jest obchodzony już po raz siódmy.

Plakat do pobrania: JPEG

{"register":{"columns":[]}}