W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

20.07.2020

Uroczystości odbyły się w Zielonce Pasłęckiej przed pomnikiem Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. m.in. za pomoc udzielaną uciekinierom. W wojewódzkich obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej uczestniczył wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. W ponad 30 miejscowościach na terenie powiatu koneckiego, kieleckiego i opoczyńskiego Niemcy zamordowali 712 osób cywilnych w tym kobiety oraz dzieci.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jako święto państwowe został ustanowiony przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę w 2017 roku. Święto przypada na 12 lipca.

Obchody upamiętniające wojennych zbrodnie popełnione na mieszkańcach polskich wsi rozpoczęła msza święta w Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej. Symbolem tragicznych losów stał się Michniów, ale Dzień Waki i Męczeństwa Wsi Polskiej upamiętnia także wydarzenia na Wołyniu.

Wybór Zielonki Pasłęckiej na miejsce obchodów nie jest przypadkowy, bo właśnie tu w 1945 osiedliła się grupa wygnańców z Wołynia, którzy dwa lata wcześniej przeżyli ukraiński pogrom. Upamietnianie tych wydarzeń to przykład działania ponad politycznymi podziałami.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}