Koncert z okazji 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza
19.12.2024
12 września 1924 roku gen. dyw. Władysław Sikorski wydał rozkaz o utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza – specjalnej formacji wojskowej do ochrony pogranicza polsko-sowieckiego. Z okazji setnej rocznicy powołania KOP w Auli Widowiskowo-Konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbył się wyjątkowy koncert, który zgromadził przedstawicieli władz, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz mieszkańców regionu.
W uroczystym koncercie wzięli udział m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król oraz wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer. Wojewoda podczas wystąpienia podkreślał znaczenie tradycji KOP w budowaniu tożsamości narodowej i bezpieczeństwa Polski:
Obchody 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza przypominają nam, jak wielką wartością jest bezpieczeństwo granic naszego kraju. To dzięki odwadze, poświęceniu i niezłomnej służbie strażników granicznych możemy dziś cieszyć się wolnością i spokojem. Historia KOP-u to świadectwo, że patriotyzm i odpowiedzialność sa fundamentem naszej tożsamości narodowej
- powiedział wojewoda Król.
W roku 1924 wschodnia granica II Rzeczypospolitej była zagrożona działaniami sowieckich grup dywersyjnych, dokonujących napadów i rabunków. W sierpniu 1924 roku w trakcie obradującego pod przewodnictwem Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, komitetu politycznego Rady Ministrów podjęto decyzję o powołaniu specjalnej formacji wojskowej do ochrony wschodniej granicy. Pierwsze jednostki KOP stanęły na wschodniej granicy Rzeczypospolitej już w listopadzie 1924 roku.
Najważniejszym zadaniem formacji było uspokojenie sytuacji na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej nękanych napadami band przychodzących z terytorium Związku Sowieckiego.
Do pozostałych zadań KOP należało:
- strzeżenie nienaruszalności znaków i urządzeń granicznych,
- niedopuszczenie do nielegalnego przewozu i przerzutu towarów przez granicę,
- niedopuszczenie do nielegalnych przekroczeń granicy,
- zwalczanie przemytu i wykroczeń skarbowych oraz wykroczeń w zakresie postanowień o granicach państwa,
- współdziałanie z organami wojska w dziedzinie obrony państwa.