W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja: „Choroby przenoszone drogą płciową – wiedza, edukacja, profilaktyka”

07.11.2024

W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się konferencja pod hasłem „Choroby przenoszone drogą płciową – wiedza, edukacja, profilaktyka”. Wydarzenie to stanowiło odpowiedź na narastający problem zdrowotny związany z chorobami przenoszonymi drogą płciową, zwłaszcza w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie dane wskazują na wzrost liczby zakażeń. Organizatorzy w ramach projektu edukacyjnego #MłodziŚwiadomi, postawili sobie za cel zwiększenie świadomości społecznej oraz promocję działań profilaktycznych i edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców.

Główny Inspektor Sanitarny dr med. Paweł Grzesiowski

W konferencji wzięli udział: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Zbigniew Szczypiński, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Jolanta Skrzypczyńska oraz Główny Inspektor Sanitarny dr med. Paweł Grzesiowski.

Konferencja była podzielona na wykłady i panele dyskusyjne, prowadzone przez specjalistów z dziedziny epidemiologii, dermatologii, ginekologii oraz profilaktyki zdrowotnej. Wydarzenie zgromadziło dyrektorów szkół, nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz młodzież, a więc osoby kluczowe w procesie budowania świadomości i profilaktyki zdrowotnej wśród młodych ludzi.

W swoim wystąpieniu Wojewoda Radosław Król podkreślił rolę zdrowia publicznego jako fundamentu stabilnego społeczeństwa.

Zdrowie publiczne to nie tylko indywidualna sprawa, ale fundament funkcjonowania całego społeczeństwa. Wzrost świadomości zdrowotnej, profilaktyka i odpowiedzialność za własne zdrowie przekładają się na stabilność ekonomiczną i społeczną regionu oraz całego kraju.

 – zaznaczył wojewoda, podkreślając znaczenie edukacji i profilaktyki w walce z rosnącą liczbą zakażeń.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko również zwrócił uwagę na konieczność współpracy między instytucjami edukacyjnymi a służbami sanitarnymi.

Bez wspólnego zaangażowania służb zdrowia, edukacji i lokalnych samorządów trudno jest skutecznie przeciwdziałać problemowi, jakim są choroby przenoszone drogą płciową.

– powiedział Janusz Dzisko.

Chcemy wyedukować młodych ludzi, by żyli zdrowo i bezpiecznie i to jest główny cel naszej konferencji

– dodał.

Jednym z kluczowych punktów programu był wykład Głównego Inspektora Sanitarnego dr. med. Pawła Grzesiowskiego, zatytułowany „Świat bez HPV – utopia czy możliwy scenariusz?”. Dr Grzesiowski omówił perspektywy eliminacji wirusa HPV, wskazując na znaczenie szczepień i działań profilaktycznych, które mogą znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań na choroby wywołane przez ten wirus.

Konferencja zakończyła się dyskusją, w trakcie której uczestnicy wymienili się doświadczeniami oraz omówili wyzwania stojące przed systemem edukacyjnym i służbą zdrowia w zakresie profilaktyki zdrowotnej wśród młodych ludzi.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}