W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja prasowa na stacji kolejowej w Szczytnie

24.06.2020

Polskie dworce pięknieją, stają się przyjazne dla podróżnych - mówił w środę w Szczytnie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jego zdaniem, takie miejsca są przykładem, jak dzięki inwestycjom zmienia się polska kolej. Szef resortu odwiedził również Olsztyn.

konferencja prasowa na stacji kolejowej w Szczytnie

Minister uczestniczył w konferencji prasowej na stacji kolejowej w Szczytnie, gdzie powstały nowe perony i kończy się gruntowna modernizacja budynku oraz otoczenia dworca. Jak ocenił, to co dzieje się w tym miejscu pokazuje, że rząd PiS dotrzymuje słowa.

"Tak wygląda realnie plan zrównoważonego rozwoju. Tak wygląda realnie plan prezydenta Andrzeja Dudy. To po prostu się tutaj dzieje" - stwierdził.

Według Adamczyka widać, że są to rzeczywiste zmiany, a nie wyłącznie debaty parlamentarne, jak to miało miejsce jeszcze przed siedmioma czy ośmioma laty. Jak przypomniał, remont zapuszczonego szczycieńskiego dworca realizowany jest w ramach programu modernizacji dworców kolejowych, a w ramach Krajowego Programu Kolejowego przebudowywana jest linia kolejowa Ełk-Szczytno, dzięki czemu pociągi jeżdżą szybciej i bezpieczniej.

Uczestniczący w konferencji prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel, powiedział, że stacja w Szczytnie była "prawie zapomniana w ruchu kolejowym"; jeździło tu kilka par pociągów, linia w kierunku Pisza była przejezdna z prędkością 40 km/h, a w kierunku Wielbarka, Chorzel i Ostrołęki była zamknięta.

"W tej chwili jesteśmy na końcowym etapie modernizacji odcinka Szczytno-Ełk . Jeszcze w tym roku wprowadzimy docelowe parametry na tej linii. Pojedziemy z prędkością do 120 km/h" - mówił.

Jak dodał, w przyszłym roku wrócą na tę linię pociągi Intercity, dzięki czemu z Ełku przez Szczytno do Olsztyna będzie można dojechać w dwie godziny. Natomiast czas przejazdu pociągu, który będzie zatrzymywał się na wszystkich pośrednich przystankach, będzie o około 20-30 minut dłuższy.

Prezes Merchel zaznaczył, że liczy na to, że marszałek województwa warmińsko-mazurskiego - jako organizator regionalnych przewozów - przedstawi taką ofertę, że pociągi będą jeździły "co najmniej z częstotliwością co godzinę w każdym kierunku", żeby było można wykorzystać potencjał linii i spełnić potrzeby mieszkańców.

Mówił również, że w Szczytnie funkcjonuje Lokalne Centrum Sterowania, które zasięgiem obejmuje 170 km, dziewięć stacji, obsługę sześciu przejazdów kategorii A oraz 30 przejazdów kategorii B i C, co zapewnia nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym na tym obszarze.

Szef resortu infrastruktury zwiedził w środę budowany przystanek kolejowy Olsztyn- Likusy.

Nowe przystanki zwiększą dostęp do kolei aglomeracyjnej, a pociąg zapewni szybki dojazd do różnych osiedli w mieście - powiedział Adamczyk.

Wskazał, że kolej aglomeracyjna stanie się tym samym najszybszym środkiem transportu.

"Przystanek Olsztyn Likusy to element programu 200 przystanków, o którym mówił pan prezydent Andrzej Duda, inspirator tego programu i jego gwarant. To doskonały przykład, jak działa koncepcja zrównoważonego rozwoju, koncepcja przybliżania do centrów komunikacyjnych tych wszystkich, którzy mieszkają przy szlakach kolejowych. Cóż z tego, że pociąg przyjeżdża obok ich domu, skoro do stacji kolejowej mają często 10 kilometrów"- ocenił.

Szef resortu infrastruktury podziękował samorządom z Warmii i Mazur, za to, że korzystają ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Wskazał, że budżet funduszu to ponad 3 mld zł i dzięki niemu możliwa jest przebudowa i modernizacja dróg lokalnych, przebudowa przejść dla pieszych czy budowa ciągów pieszo- rowerowych. Podkreślił, że inwestycje dotyczą 260 km dróg w regionie Warmii i Mazur, a kwota dofinansowania w ubiegłym i obecnym roku wynosi 200 mln zł.

PKP PLK buduje trzy nowe przystanki w stolicy województwa: Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny i Olsztyn Szkoła. Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Szkoła w pobliżu Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz największego olsztyńskiego jeziora Ukiel, a także dodatkowy peron na przystanku Olsztyn Śródmieście zapewnią mieszkańcom wygodniejsze podróże między okolicznymi gminami a centrum Olsztyna.

Na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa wykonawca prowadzi prace, które zapewnią sprawne i bezpieczne przejazdy pociągów. Wzmocnił grunt i układa nowy tor. Montowane są słupy sieci trakcyjnej.

 

fot. Przemysław Getka / Radio Olsztyn

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}