„Mobilny punkt pierwszej pomocy psychologicznej" - wznowienie projektu
14.09.2020
„Mobilny punkt pierwszej pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych-indywidualnych, mnogich i masowych wydarzeń traumatycznych”, to zadanie realizowane w ramach projektu Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: „Kompleksowe wsparcie dla osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, w tym dotkniętych dysfunkcją i kryzysem” współfinansowanego przez Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie i Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Olsztynie.
Projekt koordynowany jest przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne Oddział w Olsztynie i będzie realizowany w okresie 01.09.2020 – 31.12.2020 r.
Działania psychologów mobilnego punktu mają charakter interwencyjny. Podejmowane są na rzecz osób, rodzin, środowisk będących w stanie kryzysu w celu przywrócenia im równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie oraz zapobieganie wtórnej traumatyzacji osób poszkodowanych.
W ostatnich dekadach systematycznie zwiększa się liczba zdarzeń określanych jako kryzysowe. Do psychologów stanowiących zespół interwentów kryzysowych przy Wojewodzie Warmińsko-Mazurskim coraz częściej zgłaszają się osoby, które doświadczyły traumy w wyniku różnych zdarzeń losowych i /lub były świadkami wydarzeń, które spowodowały u nich ekstremalne doświadczenia stresowe. O profesjonalną pomoc psychologiczną zwracają się także pracownicy służb bezpośrednio interweniujących –policji, straży pożarnej i pracownicy służb socjalnych, którzy w toku wykonywania swoich zadań doświadczają potrzeby szybkiej pomocy psychologicznej dla swoich podopiecznych/klientów oraz pracowników.
Skala potrzeb społecznych na pomoc w sytuacji kryzysu i oczekiwania profesjonalnego wsparcia poszkodowanych formułowane wobec psychologów z naszego zespołu były inspiracją powołania ponownie w naszym województwie mobilnego punktu pomocy w sytuacjach kryzysu psychologicznego. Doświadczenia przekonują, że im szybszą profesjonalną pomoc, otrzymają poszkodowani zwłaszcza w traumatycznych wydarzeniach, tym mniejsze wystąpią u nich negatywne objawy pourazowe. Psychologowie mobilnego punktu są dostępni przez cały tydzień dyżurując pod numerem telefonu: 730-822-320
W dni powszednie w godzinach 14.00-22.00
W dni świąteczne i wolne od pracy w godzinach 09.00-22.00
W sytuacjach tego wymagających, np. zdarzeniach mnogich lub masowych w innych godzinach wspólnie ustalonych.
Do podstawowych zadań naszego zespołu należy:
- udzielnie bezpłatnej pomocy w miejscu zdarzenia lub w innym wspólnie uzgodnionym miejscu, bez zbędnej zwłoki z zachowaniem bezpieczeństwa i wymogów sanitarnych związanych z epidemią,
- skierowanie pomocy bezpośrednio do osób doświadczających sytuacji kryzysowej, oraz otoczenia, w tym świadków,
- upowszechnienie wiedzy w społecznościach lokalnych o możliwości korzystania z pomocy psychologów-interwentów
Udzielana pomoc psychologiczna jest bezpłatna, ponieważ projekt współfinansowany jest z dotacji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i środków własnych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Oddział w Olsztynie do końca 2020 roku.
Aby pomoc w sytuacji kryzysu była profesjonalna, szybka i celowa wymaga zaangażowania i sprawnej koordynacji wielu pracowników, służb i organizacji. Dlatego pragniemy zainteresować naszą działalnością i nawiązać współpracę z jak największą grupą osób i organizacji, które mogą stać się naszymi partnerami w sytuacji interwencji.
W ramach współpracy, oferując profesjonalną pomoc w sytuacjach kryzysowych, zwracamy się z prośbą o:
- upowszechnienie wiedzy w społecznościach lokalnych o możliwości korzystania z pomocy interwentów-kryzysowych
- pomoc potrzebującym w nawiązaniu z nami kontaktu telefonicznego
- umożliwienie umieszczenia plakatów i ulotek z informacją o mobilnym punkcie w państwa Placówce
- ułatwienie w dotarciu do osób poszkodowanych
- udostępnienie miejsca na ewentualne przeprowadzenie interwencji w Państwa placówce lub innym bezpiecznym miejscu z zachowaniem wymogów sanitarnych.
Należy podkreślić, że udzielanie pomocy w miejscu zdarzenia minimalizuje koszty psychologiczne osób doświadczających traumy. Udzielenie wsparcia w miejscu dogodnym dla doświadczających jej ułatwia szybkie skorzystanie ze specjalistycznej pomocy psychologicznej, którego żadna placówka w takiej formie i tak szybko nie proponuje.