W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada robocza w Urzędzie Wojewódzkim dotycząca przeciwdziałania przemocy domowej

20.06.2024

„Najważniejsze w naszych działaniach jest dobro rodziny, a szczególną uwagę należy zawsze zwracać na dzieci, gdyż to właśnie na nich najbardziej odbijają się problemy dysfunkcyjnych rodziców” – Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Zbigniew Szczypiński.

Narada robocza w Urzędzie Wojewódzkim dotycząca przeciwdziałania przemocy domowej

19 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada robocza zorganizowana przez Wydział Polityki Społecznej, której celem było omówienie realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego oraz województwa, odpowiedzialni za wdrażanie i nadzorowanie działań związanych z tą problematyką.

Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Zbigniew Szczypiński, podczas narady, zaznaczył jak ważne jest, aby podmioty zajmujące się problemami rodzin dotkniętych przemocą domową współpracowały ze sobą z należytym zaangażowaniem. Wskazał również, aby w pełnieniu obowiązków związanych z problemami rodziny nie zapominać, że najważniejsze w naszych działaniach jest dobro rodziny, a szczególną uwagę należy zawsze zwracać na dzieci, gdyż to właśnie na nich najbardziej odbijają się problemy dysfunkcyjnych rodziców.

W spotkaniu wzięli udział także Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Adrian Żemis, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Piotr Duda, oraz liczni prelegenci, którzy przedstawili kluczowe zagadnienia dotyczące nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, obowiązującej od 22 czerwca 2023 roku. Prezentowane tematy obejmowały m.in. szkolenia dla osób realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy, uprawnienia Policji w kontekście ochrony dzieci, finansowanie zadań na rok 2024 oraz wyzwania zgłaszane przez realizatorów tych zadań.

Wśród prelegentów byli:

Tomasz Igielski, Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Realizacji Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, który mówił o szkoleniach dla osób realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej.

Nadkomisarz Ewa Szczepanek, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, która omówiła uprawnienia Policji i udział służb medycznych w zapewnianiu ochrony dzieci.

Joanna Kozłowska, Kierownik Oddziału Budżetu Planowania i Analiz w Wydziale Polityki Społecznej, która przedstawiła kwestie finansowania zadań na 2024 rok.

Tomasz Jadanowski, Koordynator Wojewódzki Realizacji Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej, który zaprezentował realizację zadań z tego zakresu w województwie.

Kamilla Duk, Edyta Jurgielewicz, Renata Tadorowska, główni specjaliści Wydziału Polityki Społecznej, którzy omówili problemy zgłaszane przez realizatorów zadań.

Podczas narady omówiono najistotniejsze zagadnienia dotyczące prawidłowej realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej, co przyczyni się do poprawy funkcjonowania i efektywności działań w tym zakresie. Wszyscy uczestnicy narady zgodnie podkreślili, że kluczem do sukcesu jest współpraca i stałe podnoszenie kompetencji osób zaangażowanych w te zadania.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}