O rodzinie tylko pozytywnie
24.09.2020
Olsztyn został wybrany przez MRPiPS oraz Radę Rodziny na miejsce zaprezentowania nowego projektu społecznego „Polska Szczęśliwych Rodzin”. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki gościł wczoraj przedstawicieli Rady Rodziny, powołanej przez premiera Mateusza Morawieckiego w grudniu ubiegłego roku.
Powołanie Rady premier przedstawił już w swoim expose, zapowiadając również konieczność opracowania strategii kompleksowych działań, które przyczynią się i będą mogły być wdrożone, aby rodzina mogła godnie się rozwijać i aby rodziło się coraz więcej młodych Polek, młodych Polaków. Istotnym celem jest również ochrona tradycyjnej rodziny przed zagrożeniami ideologicznymi.
Jednym z głównych celów Rady będzie również wypracowanie rozwiązań, które zapobiegną starzeniu się polskiego społeczeństwa. Wprawdzie programy społeczne, takie jak Rodzina 500 Plus, Dobry Start czy Maluch Plus poprawiły sytuację polskich rodzin i doprowadziły do wzrostu wskaźnika dzietności w Polsce - wynosi on obecnie ponad 1,4 - trzeba jednak zapewnić zastępowalność pokoleń na poziomie 2,2.
Projekt „Polska szczęśliwych rodzin” to nowe spojrzenie na kwestie promocji polityki prorodzinnej realizowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Radą Rodzin. Dobrze funkcjonująca i szczęśliwa rodzina, wychowująca dzieci i wypełniająca swoje funkcje społeczne, jest podstawą nie tylko osobistej satysfakcji jej członków, ale też istotnym elementem bezpieczeństwa, stabilizacji i dobrostanu wspólnot lokalnych tworzących wspólnotę ogólnonarodową.
To zadanie dla wszystkich. Na każdym z poziomów administracji i przestrzeni funkcjonowania życia społecznego widać, że istnieje sporo rezerw w zasobach lokalnych, które mogłyby być szybko i skutecznie zaangażowane do działań na rzecz podniesienia dobrostanu rodzin, a co za tym idzie - spoistości i tożsamości lokalnych wspólnot. Duże możliwości mają lokalne samorządy i związane z nimi placówki – szkoły, instytucje kultury.
Spotkanie w ramach projektu „Polska szczęśliwych rodzin”, posłuży zainspirowaniu uczestników do:
- zmiany dotychczasowego podejścia do działań w obszarze funkcjonowania rodzin,
- zastosowania nowego modelu współpracy instytucji i podmiotów w nim zaangażowanych,
- wdrożenia modelu komunikacji priorytetowych dla podejmowanych na tym polu działań, stojących za nimi wartości i wiodących zasad.
Otwierający konferencję wojewoda Artur Chojecki wyraził nadzieję, że przekazane podczas spotkania dobre praktyki w zakresie nowego ujęcia polityki prorodzinnej stworzą większe możliwości prowadzenia i promowania zadań związanych z rodziną w całym kraju. Projekt zaprezentowali m.in. Dorota Bojemska – przewodnicząca Rady, Jacek Sapa i Paweł Woliński. O synergii biznesu z programami społecznymi mówił Błażej Marzoch z KGHM. Warsztaty poprowadziła Renata Nicpoń – leadership coach.