Prezydent i Premier RP na Obchodach 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem
16.07.2020
Bitwa pod Grunwaldem ukształtowała na stulecia obraz tej części Europy, była początkiem nowej rzeczywistości państwowej, która miała ogromne znaczenie dla Polaków i Litwinów - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem na Polach Grunwaldzkich. W uroczystościach uczestniczył również m. in. Premier RP Mateusz Morawiecki i Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.
Prezydent podkreślił, że obchody są demonstracją przyjaźni polsko-litewskiej i europejskiej. Wyraził opinię, że Unia polsko-litewska była początkiem "tego, jak Europa wygląda dzisiaj, a mianowicie Unii Europejskiej, pierwszym pokojowym porozumieniem krajów, które chciały żyć ze sobą, współtworzyć państwowość i swoją pozycję europejską".
Wyraził zadowolenie, że w obchodach uczestniczy prezydent Litwy, razem z szefem rządu i ministrami. Zauważył, że pierwsza zagraniczna wizyta litewskiego prezydenta, kiedy rok temu objął urząd, była w Polsce. Dodał, że było to 16 lipca.
"Nie możemy pozwolić, by historia się powtarzała"
Nie wiem, czy bitwa pod Grunwaldem mogła stanowić pretekst do poszukiwań pokojowej koegzystencji w naszym regionie. Jest to z pewnością stałe przypominanie, że nie możemy pozwolić, by historia się powtarzała. Musimy znajdować pokojowe rozwiązania wzajemnych problemów i być gotowi stawiać czoła wszystkim pojawiającym się zagrożeniom, także konwencjonalnym - powiedział Gitanas Nauseda, prezydent Litwy. Dodał, że wspólnie musimy bronić międzynarodowego ładu, gdyż jest to istota i fundament Zachodu.
Premier Morawiecki podczas rocznicowych obchodów Bitwy pod Grunwaldem odwołując się do wydarzeń z historii Polski i Litwy, dodał, że "wspólna i niemal jednakowa strategia wobec interesów w Unii Europejskiej i pełna wspólnota w obszarze Sojuszu Północnoatlantyckiego, budowanie nowych, współczesnych wymiarów współpracy w obszarze Trójmorza, Via Karpatia, Via Baltica czy budowa interkonektorów gazowych czy połączeń elektroenergetycznych pozwolą Litwie uniezależnić się od poprzedniego systemu".
Zaproszenie do współpracy
Szef litewskiego resortu energetyki Żygimantas Vaicziunas przekazał w komunikacie, że Litwa zaprosiła Polskę do aktywnego uczestnictwa w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu.
"Nie mam wątpliwości, że udział polskiego operatora giełdy i konkretnych spółek w bałtyckich rynkach energii elektrycznej i gazu przyczyniłby się do realizacji kluczowych celów strategicznych - przede wszystkim zmniejszenia zależności od importu energii elektrycznej ze Wschodu, a także zwiększenia konkurencji na rynku gazu i wykorzystania w najbardziej efektywny sposób budowanego obecnie polsko-litewskiego gazociągu GIPL" - oznajmił minister.
Oficjalne odsłonięcie głazu
Prezydenci Polski i Litwy odsłonili na polach Grunwaldu symboliczny obelisk, na którym widnieje herb Pogoni oraz napisy w językach polskim i litewskim: "Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo". Prezydent Andrzej Duda mówił, że obelisk ufundowany przez stronę litewską i odsłonięty w 610. rocznicę bitwy grunwaldzkiej, to imponujący "znak obecności i przyjaźni".Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że symbol Pogoni jest doskonale znany Polakom.