W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Opieka 75+”. Gminy mogą dołączyć do programu

13.01.2021

Do końca stycznia gminy mają czas na zgłoszenie się do nowej edycji programu Opieka 75+, dzięki któremu poprawia się dostępność do usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych. Gminy, które przystąpią do programu mogą liczyć na dofinansowanie kosztów realizacji zadania w zakresie świadczenia usług opiekuńczych.

Osoba, liczba

To już kolejna edycja programu Opieka 75+, który swoją premierę miał został wdrożony w 2018 roku.

Celem programu jest rozwój oraz poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych zarówno dla osób samotnych, jak również pozostających w rodzinach będących w wieku 75 lat i więcej.

Program adresowany jest do gmin miejskich, wiejskich, miejsko – wiejskich do 60 tys. mieszkańców.

Program powstał po to, by wspierać samorządy w realizacji tego zadania, by usługi opiekuńcze, w tym te specjalistyczne rozwijały się również w tych mniejszych miejscowościach – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – To bardzo ważny program, jeśli weźmiemy pod uwagę zachodzące procesy demograficzne. Usługi opiekuńcze powinny być coraz bardziej dostępne i dzięki „Opiece 75+” właśnie tak się dzieje – dodaje minister Maląg.

Dofinansowanie dla gmin

Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 50 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania w zakresie realizacji  usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób spełniających kryteria określone w programie.

W ramach programu gmina może skorzystać z dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, jeżeli:

  • dane świadczenie realizuje samodzielnie tj. przez pracowników ośrodka pomocy społecznej, urzędu gminy lub innych gminnych jednostek organizacyjnych (zatrudnionych na umowę o pracę) lub
  • zleca realizację przedmiotowego zadania organizacjom pozarządowym lub
  • kupuje usługi opiekuńcze od podmiotów sektora prywatnego.

W 2021 r. środki finansowe z programu mogą być przeznaczone na:

  • dofinansowanie do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym przedmiotowe usługi były świadczone w ramach programu i będą kontynuowane w roku 2021;
  • dofinansowanie do usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym w roku 2020 te usługi nie były świadczone;
  • dofinansowanie do zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Ważne terminy

Gminy na złożenie zapotrzebowania na środki w ramach programu „Opieka 75+” mają czas do 31 stycznia br. takie zapotrzebowanie gminy składają do wojewodów. Ci – do 12 lutego br. mają czas na przesłanie zapotrzebowania do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W roku 2020 przystąpienie do realizacji programu zadeklarowało 542 gminy z usługami dla prawie 6,5 tys. osób. Oszacowana przez wojewodów wysokość środków na realizację programu „Opieka 75+” – edycja 2020 wyniosła prawie 22 mln zł.

{"register":{"columns":[]}}