W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o heroicznej walce i męczeństwie wsi polskiej

12.07.2024

Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – dzień, który przypomina nam o ogromnym poświęceniu mieszkańców polskich wsi w czasach najcięższych prób. W Giżycku, przedstawiciele władz województwa warmińsko-mazurskiego oddali hołd tym, którzy walczyli i cierpieli, abyśmy mogli żyć w wolnej i suwerennej Polsce.

Podczas uroczystości złożono kwiaty przy Pomniku „Bojownikom o Polskość Ziemi Mazurskiej”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, konsul honorowy republiki litewskiej na Warmii i Mazurach Stefan Duk, starosta giżycki Mirosłąw Dariusz Drzażdżewski, burmistrz Giżycka Ewa Ostrowska, dyrektor administracji samorządu rejonu wileńskiego Władysław Kondratowicz, radny samorządu rejonu wileńskiego Zygmunt Żdanowicz, doradca administracji samorządu rejonu wileńskiego Renata Mickiewicz, kierownik wydziału promocji i współpracy międzynarodowej Jolanta Gulbinowicz oraz przedstawiciele samorządu warmińsko-mazurskiego, administracji zespolonej i niezespolonej.

Dziś szczególnie przypominamy sobie i oddajemy hołd działaczom Mazurskiego Ruchu Ludowego, którzy swoją postawą podkreślali znaczenie polskich tradycji ludowych w kształtowaniu narodowej i regionalnej tożsamości. To pod ich pomnikiem zgromadziliśmy się dziś, aby uczcić ich wkład w historię naszej Ojczyzny.

– powiedział Wojewoda Radosław Król.  

Jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii polskiej wsi była II wojna światowa. W obliczu brutalnej okupacji niemieckiej i sowieckiej, wieś polska stała się symbolem oporu i niezłomności. Mieszkańcy wsi aktywnie uczestniczyli w ruchu oporu, ukrywali partyzantów, udzielali schronienia Żydom i innym prześladowanym, narażając siebie i swoje rodziny na ogromne niebezpieczeństwo.

Dzisiejsze obchody są wyrazem naszej wdzięczności i szacunku dla tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niezależność Polski. Pamięć o ich poświęceniu jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale i zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń, by przekazywać im wartości, które były fundamentem walki i męczeństwa polskiej wsi.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}