Po maturze w mundurze - trwa rekrutacja na uczelnie wojskowe
15.06.2020
Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca maturzystów do studiowania na uczelniach wojskowych. Uczelnie wojskowe to atrakcyjne studia i perspektywy, ciekawe wyzwania i pewna praca w wojsku. Termin rejestracji i składania wniosków na studia wojskowe mija 30 czerwca 2020 r. Dla kandydatów na kierunki cywilne na uczelniach wojskowych, terminy rejestracji kończą się w sierpniu i we wrześniu.
Studia wojskowe są przeznaczone dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Absolwenci po ukończeniu studiów wojskowych otrzymują dwa dyplomy: tytuł magistra inżyniera oraz patent oficerski i mianowanie na stopień podporucznika. Mają też zapewnioną pracę jako żołnierze zawodowi.
Student studiów wojskowych jest powoływany do służby kandydackiej i tym samym – od pierwszego dnia studiów staje się żołnierzem w czynnej służbie wojskowej.
Za wyborem studiów wojskowych przemawiają mocne argumenty:
- od 1200 zł miesięcznie na I roku - bez podatku - kwota rośnie z kolejnym rokiem studiów, osiągnięciami, stopniami wojskowymi – do 2600 zł na V roku,
- bezpłatna nauka, zakwaterowanie i wyżywienie,
- bezpłatna opieka medyczna,
- bezpłatne umundurowanie, książki i pomoce naukowe,
- bezpłatny dostęp do obiektów np. strzelnice, trenażery, symulatory, baseny, siłownie,
- bezpłatny dostęp do specjalistycznych szkoleń i kursów np. pilota, płetwonurka, skoczka spadochronowego, SERE,
- wykształcenie niedostępne na rynku cywilnym, certyfikaty, nagrody i stypendia zagraniczne,
- dostęp do programu Erasmus+,
- zniżka 78% na bilet PKP,
- 100% gwarancji zatrudnienia w wojsku.
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, czyli popularna Szkoła Orląt ma również kierunki naziemne. Są jeszcze wolne miejsca na studiach wojskowych - kierunek Logistyka i na cywilnych kierunkach: Bezpieczeństwo Narodowe i Logistyka.
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zachęca do studiowania na wojskowych kierunkach takich jak Informatyka, Mechanika i budowa maszyn oraz Mechatronika. Nowe kierunki na studiach cywilnych to: Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce, Zarządzanie kapitałem ludzkim, Hydrografia morska.
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, w roku akademickim 2020/2021 uruchamia nowy kierunek na studiach wojskowych – Logistyka ekonomiczna. Nowe kierunki na studiach cywilnych to: Geodezja i kataster, Infrastruktura komunikacyjna i Transport multimodalny, Inżynieria geoprzestrzeni i Inżynieria systemów bezzałogowych. Są jeszcze wolne miejsca na kierunku: Elektronika i telekomunikacja.
Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu w roku akademickim 2020/2021 uruchamia nowy kierunek studiów cywilnych, inżynierskich – Informatyka. Prowadzi także rejestrację na studia wojskowo-lekarskie, w ramach limitu miejsc Ministra Obrony Narodowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, która kształci na studiach cywilnych, uruchomiła nowy kierunek – Historię, a w ubiegłym roku – Prawo. Można także studiować na kierunkach: Ochrona i Bezpieczeństwo Cyberprzestrzeni, Historia Służb Specjalnych oraz Działania analityczno-informacyjne w wymiarze bezpieczeństwa.
Szczegóły rekrutacji znajdują się na stronach internetowych uczelni wojskowych:
- https://www.law.mil.pl/index.php/pl/studia-wojskowe-i-i-ii-stopnia/kierunki-i-specjalnosci
- https://www.amw.gdynia.pl/index.php/kandydat/studia-wojskowe/item/1143-rekrutacja-na-studia-wojskowe
- https://awl.edu.pl/dla-kandydatow
- https://www.wat.edu.pl/ksztalcenie/rekrutacja/
- https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/kandydat/