Ponad 20 mln euro na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich. Kolejne firmy otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich
26.09.2022
Znamy wyniki II konkursu w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” finansowanego z Funduszy Norweskich. Budżet konkursu został zwiększony ponad dwukrotnie do 21,3 mln euro, co pozwoliło na wybranie do dofinansowania aż 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków.
Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” skierowany był do mikro, małych i średnich firm. Miał na celu zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze wód śródlądowych, morskich lub ich bezpośredniego otoczenia. Cel ten miał zostać osiągnięty poprzez działania prowadzące do wdrożenia innowacyjnych procesów, produktów, usług lub rozwiązań, które rozwiną działalność gospodarczą, w tym wzrost przychodów, zysku lub zatrudnienia. Projekty w ramach tego schematu mogły również przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia wód i ich otoczenia.
Podstawowy budżet w ramach II edycji konkursu wynosił 9,35 mln euro. Został jednak zwiększony ponad dwukrotnie do 21,3 mln euro. Umożliwiło to rekomendowanie do udzielenia wsparcia nie 8, a 20 projektów. Łącznie pozytywnie ocenionych zostało 60 projektów, z czego 40 trafiło na listę rezerwową.
6 zwycięskich projektów będzie prowadzonych w województwie warmińsko-mazurskim, 3 w lubelskim, 2 w małopolskim, 2 w pomorskim i po 1 w województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim oraz łódzkim.
Jeden z wybranych projektów zakłada usuwanie fosforanów z wód powierzchniowych za pomocą mikrokapsułek. Kolejne to między innymi ekologiczny czarter jachtów na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich oraz Portowa Stacja Tankowania Wodoru – opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu w obszarze wód morskich.
Dofinansowanie w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” wynosi do 80% wartości projektu i może sięgać nawet 2 mln euro. Wydatki objęte wsparciem to przede wszystkim zakup nowych środków trwałych (w tym maszyn i urządzeń), koszty robót i materiałów budowlanych (m.in. w zakresie rozbudowy, budowy lub modernizacji portów), ale także inwestycje w wartości prawne i niematerialne (np. oprogramowanie), usługi doradcze czy prace rozwojowe.
Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 w ramach Programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”.
Więcej informacji o konkursie: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/innowacje-w-obszarze-wod-morskich-i-srodladowych#opis.