Posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
29.10.2024
W dniu 28.10.2024 r. pod przewodnictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Radosława Króla odbyło się posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na posiedzeniu podsumowano przebieg oraz bezpieczeństwo podczas wypoczynku letniego w województwie warmińsko-mazurskim w 2024 roku; dokonano oceny przygotowania administracji i służb województwa warmińsko-mazurskiego do przeciwdziałania powodzi oraz ograniczania jej skutków, a także omówiono przygotowanie administracji i służb województwa warmińsko-mazurskiego do przeciwdziałania skutkom zimy 2024/2025.
Pierwszym z podjętych tematów było: „Podsumowanie przebiegu oraz ocena bezpieczeństwa wypoczynku letniego w województwie warmińsko-mazurskim w 2024 roku.”
Miniony okres wakacyjny był czasem intensywnych wyzwań, z którymi udało się skutecznie zmierzyć dzięki współpracy i odpowiedzialności wszystkich zaangażowanych jednostek
- powiedział wojewoda Radosław Król, podkreślając znaczenie działań prewencyjnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie.
Od początku roku 2024 do 28.10.2024r. w województwie warmińsko-mazurskim utonęły 53 osoby. Często utonięcia mają miejsca tam, gdzie funkcjonariusze Policji nie mają wpływu na bezpieczeństwo np. zbiorniki przydomowe, sadzawki. Każdego roku na obszarach wodnych i terenach przywodnych pełniona jest służba na wodzie - w 14 Komendach Policji (Braniewie, Działdowie, Elblągu, Ełku, Giżycku, Gołdapi, Iławie, Mrągowie, Olecku, Olsztynie, Ostródzie, Piszu, Węgorzewie i Szczytnie). Ochroną turystów zajmowało się łącznie 75 policjantów, w ramach służby na wodzie.
- Odnotowano 2100 wykroczeń;
- Wykonano 1816 służb na wodzie;
- Zatrzymano 11 nietrzeźwych stermotorzystów.;
- W okresie wakacji utonęło 26 osób.
Szczególnie istotne jest dotarcie z wiedzą do najmłodszych, aby zapobiegać tragediom. Szkolenia i akcje profilaktyczne przynoszą efekty i stanowią inwestycję w przyszłe bezpieczeństwo naszego regionu i wypoczywających tu gości spoza Warmii i Mazur
- dodał wojewoda, podkreślając znaczenie działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa na wodzie.
Następnie głos zabrał Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, który przekazał, że w minionym letnim sezonie wypoczynkowym podjęto działania mające na celu zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa w obiektach i na terenach wykorzystywanych na potrzeby organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Pracownicy pionów kontrolno-rozpoznawczego oraz operacyjnego monitorowali letni wypoczynek dzieci i młodzieży w oparciu o kontrole i lustracje obiektów i terenów oraz z wykorzystaniem elektronicznej Bazy Wypoczynku MEN.
Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży, w okresie wakacyjnym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowa Straż Pożarna:
- przeprowadziła 133 czynności kontrolno-rozpoznawczych;
- skontrolowała 321 obiekty, w których wykryto 320 nieprawidłowości;
- wydała 5 decyzji administracyjnych, nakazujące usunięcie nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej;
- wydała 166 opinii nt. letniego wypoczynku (144 pozytywne, 9 z warunkami,13 negatywne).
Dodatkowo w zakresie działań związanych z bezpieczeństwem obozów harcerskich:
- 146 razy dokonano rozpoznania terenów obozów harcerskich,
- 143 razy sprawdzono wdrożenie na terenie obozów harcerskich zasad bezpieczeństwa i procedur w tym zakresie oraz przeprowadzono zajęcia edukacyjne w ramach prewencji społecznej;
- 1118 razy dokonano sprawdzeń kanałów łączności uzgodnionych z organizatorem;
- 55 razy przeprowadzono szkolenia w zakresie prowadzenia korespondencji i sprawdzania łączności.
Warmińsko-Mazurska Kurator Oświaty, która przekazała, że Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty nadzorowało wypoczynek odbywający się na terenie warmińsko-mazurskim w okresie ferii letnich 2024 r.:
- liczba wszystkich form wypoczynku zarejestrowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego - 2099;
- liczba uczestników wypoczynku - 100 492;
Pracownicy Kuratorium Oświaty w Olsztynie w okresie trwania wypoczynku przeprowadzili 262 kontrole zorganizowanego wypoczynku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego,
w tym 143 organizatorom wypoczynku wydano zalecenia. W drodze decyzji administracyjnej w sezonie letnim 2024 żaden z kontrolowanych wypoczynków nie został zamknięty przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Na koniec Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przedstawił podsumowanie przebiegu wakacji z punktu widzenia inspekcji sanitarnej. W wyniku działań organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia
- wydano 133 decyzje administracyjne, a za nieprawidłowości natury higienicznej nałożono 83 mandaty karne na łączną kwotę 30650 zł.
- W sezonie kąpielowym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działało 47 kąpielisk uchwalonych przez rady gmin.
- W okresie od 1 czerwca do 1 września 2024 r. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zewidencjonowano 3397 obiektów związanych z wypoczynkiem letnim.
- Skontrolowano 706 obiektów. Przeprowadzone czynności kontrolne wykazały nieprawidłowości w 17 obiektach
Na posiedzeniu omówiono przygotowanie administracji i służb województwa warmińsko-mazurskiego do przeciwdziałania skutkom zimy 2024/2025.
Musimy być gotowi na każdą sytuację, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej zimy. To czas, który wymaga od nas maksymalnego zaangażowania i precyzyjnych działań. Poleciłem ścisłą koordynację między służbami, by nie dać się zaskoczyć zdarzeniami o każdym kalibrze
- zadeklarował podczas posiedzenia wojewoda Król.
W posiedzeniu wzięli udział: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, II Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Dyrektor Generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej w województwie oraz przedstawiciele służb mundurowych.