W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaj lepiej polskie instytucje kultury

22.02.2021

Prawie 60 instytucji kultury zaprezentowano na wirtualnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” z inicjatywy i we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. To w części nowe muzea, miejsca pamięci czy instytuty, które powstały dzięki zaangażowaniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego, ale także instytucje, które dzięki wsparcie MKiDN rozszerzają działalność, modernizują siedziby, realizują projekty o randze międzynarodowej.

grafika mapa polski

Plansze poświęcone poszczególnym placówkom zawierają krótki opis ich historii i działalności, kody QR odsyłające do stron instytucji, a także adnotacje o wpisie na listę UNESCO lub Pomników Historii, jeśli dany obiekt się na nich znajduje, albo o przyznaniu Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

Wśród zaprezentowanych instytucji znajdują się m.in. wszystkim znane Rezydencje Królewskie (Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazinki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Wrocławiu, także Muzeum Narodowe w Lublinie, które od 1 stycznia 2021 jest instytucją prowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Departament Dziedzictwa Kulturowego sprawuje także pieczę nad muzeami - miejscami pamięci narodowej. To m.in. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum w Treblince, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Państwowe Muzeum na Majdanku, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych czy Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie.

Dzięki ekspozycji dostępnej na stronie www.kultura.gov.pl można poznać także nowo powstałe muzea, które dzięki wsparciu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapraszają już do swoich siedzib. To m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, ale także instytucje, których siedziby lub wystawy są jeszcze na etapie realizacji (Muzeum Historii Polski, Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum „Pamięć i tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu).

Wystawa jest także okazją do zapoznania się z instytutami, które dbają o dziedzictwo narodowe i pamięć historyczną. Wśród nich znalazł się powołany w 2020 roku Instytut Dziedzictwa Solidarności czy Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, ale także Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego, który wraz z m.in. Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu współtworzy - finansowany przez MKiDN - program „Sieć Ziem Zachodnich i Północnych”, zajmujący się polskim dziedzictwem kulturowych na Dolnym Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt „Nowoczesnej sieci muzeów” jako wiano na stulecie odzyskania niepodległości. Sieć ta obejmuje ponad 100 inwestycji muzealnych i poświęconych polityce pamięci realizowanych w całym kraju.

Wystawa dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/galeria-instytucji-kultury-mkidn

{"register":{"columns":[]}}