Terytorialsi rosną w siłę! Kolejni ochotnicy dołączyli do brygad
12.07.2021
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, co udowodnili pomagając i wspierając na różnych płaszczyznach służbę zdrowia i instytucje, które potrzebowały pomocy w czasie trwającej pandemii SARS-CoV-2. - Myślę, że nie ma nikogo z nas, kto by nie spotkał żołnierza w oliwkowym berecie. Szczególnie w ostatnich czasach epidemii. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej byli obecni wszędzie tam, gdzie była taka potrzeba. Byli na pierwszej linii. Udzielali pomocy, wspierali – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
W sobotę w Braniewie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył w przysiędze wojskowej żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ok. 100 ochotników 43 Batalionu Lekkiej Piechoty.
- To ważne wydarzenie. To ważny dzień w życiu każdego żołnierza Wojska Polskiego. Od dziś żołnierze, którzy złożyli przysięgę współtworzą formację niezwykle istotną dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Współtworzą Wojska Obrony Terytorialnej - podkreślił szef MON.
- Dziś oprócz żołnierzy składających przysięgę tu w Braniewie ponad 700 żołnierzy w innych miejscowościach naszej ojczyzny złożyło, składa, bądź będzie składać przysięgę. Wojska Obrony Terytorialnej rozrastają się. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy zdecydowali się na przystąpienie do WOTu. Zachęcam do tego, aby związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Naprawdę warto. Dzięki temu Polska może się rozwijać. Jesteśmy dumni z was. Jesteśmy dumni z tego, że zdecydowaliście się wstąpić do wojska. Życzę wam satysfakcji i spełnienia codziennej służby – mówił szef MON.
Reforma systemu rekrutacji do Wojska Polskiego oraz nowe możliwości zgłaszania kandydatów przyczyniają się do wzrostu liczebności Sił Zbrojnych RP. Do Wojskowych Centrów Rekrutacji, które uruchomiono w 2020 roku, zgłosiło się już niemal 14 tys. ochotników, chcących w przyszłości założyć żołnierski mundur. Za pośrednictwem portalu rekrutacyjnego zarejestrowało się ponad 26 tys. osób. Program „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” to także oferta dla młodych.
Minister przypomniał także o działaniach żołnierzy WOT przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. - Żołnierze WOT zawsze wtedy są na miejscu. Wspierają Straż Pożarną i inne służby. Również bardzo istotne są wydarzenia, które chociażby miały miejsce kilka dni temu, jak tragiczny wypadek drogowy na podkarpaciu. Również żołnierze WOT byli pierwszymi, którzy udzielali pomocy w tym tragicznym zdarzeniu – zaznaczył szef MON.
Szef MON dziękując ochotnikom, którzy dziś składali przysięgę za wstąpienie w szeregi WOT podkreślił, że priorytetem rządu jest bezpieczeństwo Polski. - Odbudowujemy jednostki także tu w okolicach Braniewa, gdzie kiedyś je likwidowano. Zwiększany wydatki na obronność. Zależy nam, aby Polska była bezpieczna. Dzięki temu będzie też się rozwijać - powiedział szef MON.
Szef resortu obrony narodowej nawiązał także do innych zadań jakie realizują żołnierze WOT. - Zawsze są gotowi, zawsze są blisko. Taka służba żołnierzy WOT, ale to tylko jeden element z zadań przed jakimi stoją. Tym drugim, być może ważniejszym, jest ćwiczenie razem z wojskami operacyjnymi. Żołnierze WOT na co dzień ćwiczą wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych. Miałem dziś sposobność rozmowy m.in. z dowódcą 16 Dywizji Zmechanizowanej. Rozmawialiśmy właśnie o tej współpracy. O przystępowaniu żołnierzy WOT do wojsk operacyjnych. To najlepsza metoda do tego, aby Polska była bezpieczna – podkreślił minister.
Wydarzeniu towarzyszył piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” podczas, którego zaprezentowany został sprzęt wojskowy. Uczestnicy pikniku mieli również okazję posłuchać o historii oręża, sprawdzić się w wyzwaniu sportowym oraz zaznajomić się z ofertą służby wojskowej.
Podczas pikniku w Braniewie szef MON zachęcał także do szczepień przeciwko koronawirusowi. Punkt szczepień wystawiła 9 Brygada Kawalerii Pancernej. - Oprócz spotkania z żołnierzami na piknikach „Zostań Żołnierzem” możecie dziś Państwo także zaszczepić się przeciwko koronawirus. Pamiętajmy o tym, żeby chronić nasze zdrowie i życie. Korzystajmy z okazji do szczepienia - mówił minister Błaszczak.
4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku. Brygada nosi imię kpt. Gracjana Fróga „Szczerbca” i jest kontynuatorką tradycji 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Żołnierze tej brygady służbę pełnią w pięciu garnizonach – Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie oraz Ełku. Brygada aktualnie jest trzecią co do wielkości brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Na Warmii i Mazurach służy już ponad 2800 Terytorialsów.