Rodzinna piecza zastępcza tematem dzisiejszego posiedzenia
09.10.2024
Zespół ds. reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej spotkał się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, by omówić aktualną sytuację dzieci i młodzieży z naszego regionu. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, Wicewojewoda Mateusz Szauer oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Piotr Duda uczestniczyli w tym posiedzeniu.
Z satysfakcją i nadzieją na przyszłość pragniemy poinformować, że powołaliśmy do życia pierwszy w polskiej historii Związek Zawodowy Rodzin Zastępczych. Rodzicielstwo zastępcze w Polsce, choć niezbędne i kluczowe dla cywilizacyjnego postępu w sferze społecznej i w planowanej polityce opiekuńczej, przeżywa głęboki kryzys. Możemy otwarcie mówić wręcz o stanie zapaści, której objawy widzimy w skali kraju
– przeczytał w liście od Łukasza Skinderowicza-Kaliszewskiego Wicedyrektor Piotr Duda.
Łukasz i Anna Skinderowicz-Kaliszewscy zdecydowali się na stworzenie rodziny zastępczej. Obecnie Łukasz Skinderowicz-Kaliszewski jest Przewodniczącym Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Rodzin Zastępczych.
Trudności pojawiają się już na etapie zawiązywania zawodowej rodziny zastępczej/rodzinnego domu dziecka, a także w codziennym ich funkcjonowaniu w zakresie regulacji prawnych, wsparcia finansowego i współpracy między instytucjami. Podczas dzisiejszego spotkania członkowie zespołu wraz z wojewodą Królem i wicewojewodą Szauerem dyskutowali nad poprawą aktualnej, trudnej sytuacji.
Obecnie w województwie jest utworzonych 69 placówek opiekuńczo-wychowawczych. Liczba wolnych miejsc w placówkach to zaledwie 25 miejsc w skali całego województwa!
Liczba dzieci będących w pieczy zastępczej według stanu na dzień 30 września 2024 r. wynosi:
Ogółem - 3815 dzieci
- W placówkach opiekuńczo-wychowawczych 932 dzieci ( w tym w placówkach typu rodzinnego 13 dzieci).
- W rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka przebywa obecnie 2883 dzieci (w tym w rodzinach spokrewnionych 1442 dzieci).