Spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rolnikami Warmii i Mazur
08.10.2024
Minister Czesław Siekierski spotkał się z członkami samorządu rolniczego i przedstawicielami wojewódzkich instytucji okołorolniczych z Warmii i Mazur, by omówić kluczowe problemy z jakimi mierzą się obecnie rolnicy z naszego regionu, a także odpowiedzieć na pytania osób obecnych na wydarzeniu.
Rolnicy województwa warmińsko-mazurskiego, podobnie jak rolnicy w innych regionach Polski borykają się z problemami, które mają wpływ na rozwój ich działalności. By wyjść naprzeciw rodzącym się wyzwaniom - Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król spotkał się z Ministrem Czesławem Siekierskim, dyrekcją KOWR OT Olsztyn, W-M OR ARiMR, W-MODR, KRUS i Zarządem W-MIR oraz członkami samorządu rolniczego i przedstawicielami wojewódzkich instytucji okołorolniczych.
Podczas spotkania została podjęta problematyka kluczowych trudności, z którymi zmagają się rolnicy naszego regionu - to m.in.:
- Trudności związane z obsługą elektroniczno-administracyjną gospodarstwa rolnego;
- Zmiany klimatyczne i ekstremalne warunki pogodowe;
- Niskie ceny w skupach zbóż;
- Szkody łowieckie wyrządzane przez dziką zwierzynę;
- Afrykański Pomór Świń;
- Wzrost kosztów produkcji.
Wobec powstałej sytuacji wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król nie pozostaje obojętny.
Chcę Państwu zadeklarować, że prowadzimy z Ministerstwem Rolnictwa stałą współpracę. Wszelkie obszary, w których pojawiają się niedogodności w rolnictwie – postaramy się te problemy na co dzień rozwiązywać. Etos rolnika, tak samo jak etos myśliwego i rybaka może być dziś zagrożony. Powinniśmy zawalczyć o ten etos rolnika, ponieważ jesteśmy województwem przede wszystkim rolniczym. Bez rolnictwa województwo nasze nie będzie się rozwijało
- powiedział wojewoda Król.
Podczas konferencji zostały omówione również aspekty rozwojowe i działania w rolnictwie, m.in.:
1. Zwiększono nabór wniosków w ramach Ekoschematu Dobrostan zwierząt. Liczba wniosków złożonych w województwie warmińsko-mazurskim w ramach Ekoschematu Dobrostan zwierząt w 2024 r. wyniosła 9161, co stanowiło wzrost w porównaniu roku 2023.
2. Trendy w produkcji zwierzęcej. Pogłowie bydła mlecznego w województwie warmińsko-mazurskim na przestrzeni ostatnich lat ciągle się zwiększa. W roku 2024 (stan na 1 czerwca) było to 187 347 krów mlecznych w stosunku do 176 362 w roku 2023. Powodowane jest to specjalizacją produkcji w dużych gospodarstwach.
3. Państwowe doradztwo rolnicze poprzez swoje działania statutowe przyczynia się do upowszechniania wiedzy na temat wymogów, którym musi sprostać gospodarstwo w zmieniających się przepisach prawnych. Doradcy rolniczy pełnią rolę pośredników w przekazywaniu nowoczesnych technologii i innowacji, co pozwala rolnikom na wdrażanie lepszych praktyk produkcyjnych oraz zwiększenie efektywności gospodarstwa.