Szkolenie dla Asystentów Edukacji Romskiej
02.06.2022
Kluczowym narzędziem poprawy poziomu integracji Romów jest szeroko rozumiana edukacja, także edukacja prozdrowotna. Jest to jedno z założeń opisanych w „Programie integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”.
30 maja 2022 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się szkolenie w obszarze profilaktyki uzależnień zorganizowane przez Pełnomocnika Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych panią Anetę Łapińską. Była to odpowiedź na sygnały dotyczące potrzeby przeprowadzania szkoleń
w obszarze używania przez dzieci i młodzież substancji psychoaktywnych oraz skutków jakie niosą uzależnienia, również w sferze bezpieczeństwa publicznego.
Szkolenie miało na celu zwiększanie poziomu wiedzy z zakresu rozpoznawania wśród uczniów zachowań ryzykownych i promocję zdrowego stylu życia. Skierowane było do asystentów edukacji romskiej oraz nauczycieli odpowiedzialnych za edukację dzieci ze środowiska romskiego. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty i Wydziału Polityki Społecznej, w tym Zastępca Dyrektora pani Urszula Jędrychowska.
Pani Marta Ruczyńska - pracownica Działu Profilaktyki Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie omówiła m.in. teorię czynników chroniących i czynników ryzyka. Zwróciła uwagę na rodzący się ,,nowy" problem wśród młodzieży, tj. media cyfrowe. Przedstawiła strategie profilaktyczne.
W ramach współpracy w zakresie realizacji „Programu integracji” w szkoleniu uczestniczyła pani nadkom. Dorota Rak - Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka, która opowiedziała o swojej roli w obszarze przestrzegania standardów ochrony praw człowieka w jednostkach i komórkach organizacyjnych Policji, natomiast pani sierż. szt. Monika Bartecka z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie mówiła o działalności profilaktycznej Policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Jako ostatnia głos zabrała pani kom. Mariola Plichta z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji KMP
w Olsztynie, która przedstawiła informacje dotyczące odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Na zakończenie spotkania wywiązała się bardzo konstruktywna dyskusja dotycząca sposobu zwalczania w społeczeństwie krzywdzących stereotypów.