W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Olsztynie odbyły się obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

14.12.2021

Z tej okazji w Urzędzie Wojewódzkim otwarto wystawę IPN pt. „Stan Wojenny 1981-1983”, a także odbyła się promocja 4 tomu Encyklopedii Solidarności „Opozycja w PRL 1976-1989”.

wojewoda

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza Święta, po której uroczystości kontynuowano przy Pomniku Wolności Ojczyzny na placu Solidarności.

„W 40. rocznicę stanu wojennego, wydarzenia tragicznego w naszej historii, wspominamy patriotów z Warmii i Mazur, wspominamy ludzi „Solidarności” z byłego województwa olsztyńskiego. Pamiętamy o internowanych w Kwidzynie i Iławie, o kobietach „Solidarności” pozamykanych w obozach w Darłówku i Gołdapi, o strajkujących robotnikach przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Wspominamy dziś związkowców bitych przez milicję, ZOMO i SB, skazywanych w Olsztynie w procesach politycznych, pamiętamy o ludziach „Solidarności” wyrzuconych z pracy, relegowanych ze studiów. Ofiarą represji padli studenci Akademii Rolniczo-Technicznej, ludzie świata nauki i kultury, duchowieństwo. Najbardziej dotkliwie odczuli je pracownicy licznych przedsiębiorstw, m.in.: Stomilu, Olsztyńskich Zakładów Graficznych, MPK, PKP. Struktury związkowe działały w większości ówczesnych zakładów pracy. W pamięci mamy olsztyńskich dziennikarzy - ofiary haniebnej, do dziś nie rozliczonej weryfikacji kadr przeprowadzonej przez pracowników KW PZPR i funkcjonariuszy SB, niestety, przy wsparciu kierownictwa miejscowych mediów." – powiedział wojewoda.

Uczestnicy rocznicowych obchodów mogli obejrzeć rekonstrukcję wydarzeń z 13 grudnia 1981 r., a także wysłuchać spektaklu poetycko-muzycznego w wykonaniu aktorów z Teatru im. S. Jaracza. Uroczystość zakończyła  się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. O godz. 19.30 Wojewoda Artur Chojecki w oknie swojego gabinetu zapalił światełko wolności, w hołdzie ofiarom stanu wojennego, ku pamięci jego bohaterów.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}