Wiceminister Paweł Wdówik: opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli pracować bez ograniczeń
01.08.2023
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. – Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, na które przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, będą mogli pracować bez jakichkolwiek ograniczeń – poinformował podczas czwartkowego briefingu prasowego wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
To bardzo wyczekiwana ustawa, która zasadniczo zmienia system wsparcia i system świadczeń – tych świadczeń dotyczących rodziny i świadczeń dotyczących osób z niepełnosprawnością
– mówił podczas czwartkowego briefingu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik, wiceszef resortu i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Kilka dni wcześniej prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami.
Jak podkreślił, ustawa jest wykonaniem w całości wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczył zróżnicowania świadczeń zależnie od momentu powstania niepełnosprawności. W tej chwili, niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności, świadczenia będą dokładnie takie same dla wszystkich.
Rodzice i opiekunowie mogą pracować bez ograniczeń
W ocenie wiceministra Pawła Wdówika ustawa jest również realizacją postulatu, żeby rodzice dzieci z niepełnosprawnością mogli podejmować pracę podczas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
Ta ustawa całkowicie likwiduje jakikolwiek mechanizm wiązania pracy ze świadczeniem. Czyli rodzice i opiekunowie osób, na które przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, będą mogli pracować bez jakichkolwiek ograniczeń. To jest wielka zmiana, bardzo wyczekiwana i bardzo chwalona przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością
– podkreślił.
Ponadto na każde dziecko z niepełnosprawnością będzie wypłacane odrębne świadczenie pielęgnacyjne.
Nowe świadczenie wspierające
Ważna zmiana polega też na tym, że świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane do ukończenia 18. roku życia. Oznacza to, że w momencie, kiedy człowiek z niepełnosprawnością uzyskuje pełnoletność, świadczenie, które pobierają rodzice się kończy, a on sam nabywa prawa do innych świadczeń: do renty socjalnej, do świadczenia uzupełniającego, do nowego świadczenia, jakim jest świadczenie wspierające.
Jak podkreślił wiceminister Paweł Wdówik, świadczenie wspierające oparte jest nie o genezę niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale o poziom potrzeby wsparcia.
Ludzie, mimo posiadania tej samej niepełnosprawności, tego samego stopnia, różnią się między sobą – i to częstokroć bardzo te różnice są widoczne – w zakresie pomocy, jakiej potrzebują. To świadczenie jest dopasowane w taki sposób, żeby odpowiadać na potrzeby. Im większe potrzeby, tym większe świadczenie
– powiedział.
Zaznaczył, że do oceny będzie używana specjalna skala, która obecnie jest przygotowywana i testowana.
Ogłosimy ją w ustawowym terminie, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić najwyższą jakość tej oceny i dopasowanie świadczenia
– zapewnił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.