Wypłacono pierwsze świadczenia z czternastej emerytury
04.11.2021
W piątek pierwsi emeryci i renciści otrzymają wypłaty dodatkowych świadczeń. Łącznie 14. Emerytura trafi do ponad 9 milionów świadczeniobiorców. Na wypłaty przeznaczymy blisko 11 miliardów złotych.
„Czternastka” wypłacana jest z urzędu w terminie płatności listopadowych świadczeń. Wypłaty są realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy. Ze względu na fakt, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, pierwsze świadczenia trafią do emerytów i rencistów już 29 października, to 869 tys. osób.
Komu przysługuje czternasta emerytura
Świadczenia będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
W przeciwieństwie do „trzynastki”, która trafi do każdego emeryta i rencisty, przy wypłacie czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne – zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln osób – w wysokości proporcjonalnie pomniejszonej.
Czternasta emerytura wypłacana z urzędu
„Czternastka” wypłacana jest z urzędu, co oznacza, że emeryci i renciści nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków.
Z kwoty czternastej emerytury nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu. Oznacza to, że kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie ma wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).