Zdrowe Życie - Ogólnopolski projekt profilaktyki zdrowia i zdrowego stylu życia w Działdowie
13.10.2022
Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta, 3 czerwca, zainaugurowana została akcja „Zdrowe Życie”. To pierwszy na taką skalę ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy MZ, MAP, NFZ oraz PZU S.A. W ramach akcji zaplanowane są działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i dorosłych, a także wykonanie specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich.
„Zdrowe Życie” to projekt, którego calem nadrzędnym jest przekonanie Polaków do regularnych badań. Dlaczego to takie ważne? Z raportu GUS wynika, że badania profilaktyczne wykonuje mniej niż połowa Polaków. Z badań przesiewowych korzysta zaledwie ok. 30 proc. Tymczasem aż 60 proc. zgonów u osób poniżej 75 roku życia można byłoby uniknąć dzięki działaniom profilaktycznym z obszaru zdrowia publicznego (40 proc.) oraz wczesnej diagnostyki i leczenia (20 proc.).
W wybrane weekendy latem i jesienią w wytypowanych miastach w Polsce będzie można bezpłatnie zrobić specjalistyczne badania – zmierzyć poziom cukru, ciśnienie krwi, wykonać mammografię, USG płuc, spirometrię, EKG czy skorzystać z innych usług Organizatorów. Wydarzenia te są częścią zaplanowanego na 12 miesięcy projektu, w ramach którego podejmowane będą inicjatywy kierowane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W najbliższy weekend Strefa zdrowia przyjedzie do Działdowa.
Cele projektu Zdrowie życie:
- Budowanie świadomości i promowanie profilaktyki zdrowotnej
- Przeprowadzenie bezpłatnych, specjalistycznych badań i konsultacji w mobilnych strefach zdrowia
- Promocja zdrowego stylu życia i dostępnych programów profilaktycznych
- Popularyzacja cyfrowych usług w ochronie zdrowia
- Wpływ na zmniejszenie ryzyka utraty zdrowia i życia mieszkańców Polski
- Wsparcie i pomoc w dbaniu o zdrowie, zwłaszcza po pandemii.
W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:
- pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;
- badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;
- badanie EKG;
- badanie USG płuc + konsultacja radiologa;
- konsultacje dietetyczne;
- konsultacje dermatologiczne;
- mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);
- analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;
- wystawianie kart EKUZ;
- potwierdzanie profilu zaufanego;
- informacje o programach profilaktycznych;
- konsultacja farmaceutyczna.
- w sobotę w godzinach 10-15 dzięki obecności Narodowego Centrum Krwiodawstwa będzie możliwe oddanie krwi
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska zapewni (sobota):
- pomiar ciśnienia i tętna,
- pomiar glukozy z krwi włośniczkowej,
- natlenowania krwi,
- konsultacja internistyczna.
Dodatkowo, w trakcie trwania wydarzenia policja przeprowadzi działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym Policjanci udostępnią także tzw. alko i narkogogle, których użycie pozwala przekonać się w jaki sposób postrzega otoczenie osoba znajdująca się w stanie po spożyciu alkoholu bądź środków narkotycznych. Przeprowadzone zostaną również działania dotyczące profilaktyki senioralnej o tematyce dotyczącej oszustw, bezpieczeństwa w domu i poza domem, profilaktyki uzależnień czy profilaktyki dla dzieci i młodzieży o tematyce dotyczącej cyberzagrożeń.
Ze strony straży pożarnej na miejscu wydarzenia przygotowane będzie stanowisko medyczne z fantomem oraz AED, przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy, oraz omawiane będą wszelkie zagadnienia medyczne zgodnie z potrzebą i zainteresowaniem gości odwiedzających. Pojawi się także stoisko promujące zdrowe i bezpieczne życie, pojazd pożarniczy typu quad oraz prelekcja dotycząca zagrożeń ze strony czadu.