„Funkcjonowanie systemu zamówień publicznych – raporty z przeprowadzonych badań” – relacja z konferencji oraz pełna treść Raportu
25.10.2023
25 października 2023 roku odbyła się w formule online konferencja organizowana przez Urząd Zamówień Publicznych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków UE, zatytułowana „Funkcjonowanie systemu zamówień publicznych – raporty z przeprowadzonych badań”.
Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie wyników badań rynku zamówień publicznych, które były jednym z komponentów realizowanego przez Urząd projektu „Profesjonalizacja kadr w zamówieniach publicznych”. Przeprowadzone badania umożliwiły ocenę funkcjonowania systemu zamówień publicznych w Polsce w okresie od 01.07.2021 r. do 30.06.2022 r. z perspektywy przedstawicieli zamawiających, wykonawców i instytucji kontrolujących postępowania w sprawie udzielania zamówień publicznych oraz porównanie ocen wybranych zagadnień z wynikami badania przeprowadzonego dla okresu od 28.07.2016 r. (tj. od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych) do 30.06.2017 r. oraz od 01.07.2017 r. do 30.04.2018 r.
Pełna treść Raportu z oceny funkcjonowania systemu zamówień publicznych dostępna jest w sekcji „Materiały”.
Podczas konferencji zostały zaprezentowane wyniki badań oraz wnioski z nich płynące. Spotkanie otworzyła Pani dr Joanna Knapińska, Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, wprowadzając w temat konferencji i naświetlając kontekst badań, będących przedmiotem obrad.
Pierwszą prelekcję dotyczącą założeń badawczych oraz przebiegu i realizacji badań w obszarze funkcjonowania rynku zamówień publicznych wygłosił Pan Bartłomiej Kazubski, reprezentujący Wykonawcę badań.
Następnie Pani Mecenas Magdalena Falkowska, również reprezentująca Wykonawcę usługi badania rynku, przedstawiła wyniki badań dotyczące funkcjonowania rynku zamówień publicznych oraz wnioski i rekomendacje w obszarze regulacji prawa zamówień publicznych.
Przedmiot badania obejmował również zagadnienia profesjonalizacji zamówień publicznych. Wyniki, wnioski oraz rekomendacje w tym zakresie przybliżyła w swoim wystąpieniu Pani Mecenas Iwona Treścińska.
Konferencję zamknęła prelekcja pt. Funkcjonowanie systemu zamówień publicznych – dane sprawozdawcze przekazywane przez zamawiających do Urzędu Zamówień publicznych Pana Wojciecha Michalskiego, naczelnika Wydziału Analiz w Urzędzie Zamówień Publicznych.
Prelekcje konferencyjne, podobnie jak sam Raport, przekazywały nie tylko informacje dotyczące rynku zamówień publicznych, ale również ocenę dokonywaną z perspektywy funkcjonujących w realnych warunkach tego rynku przedstawicieli zamawiających, wykonawców oraz instytucji kontrolujących. Stanowiły zatem obok informacji statystycznych także cenne źródło informacji na temat postrzegania systemu zamówień publicznych w Polsce po wejściu w życie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych.
Prelegenci zaprezentowali również wnioski płynące z przeprowadzonych badań, które – jak wskazuje Raport - są optymistyczne, gdyż uczestnicy systemu zamówień publicznych raczej dobrze oceniają jego funkcjonowanie i dostrzegają korzyści płynące ze zmian związanych z wejściem w życie nowej ustawy Pzp. W pewnych obszarach optymalne efekty mogą być jednak osiągnięte dopiero poprzez praktykę, tj. wykorzystanie możliwości, które stwarzają przepisy. Porównując dane uzyskane w obecnym badanu z tymi pozyskanymi w 2018 r., można przyjąć, że ogólna ocena większości badanych obszarów poprawiła się.
Zachęcamy do zapoznania się zarówno z prezentacjami wygłoszonymi podczas konferencji, jak również z treścią samego Raportu z oceny funkcjonowania systemu zamówień publicznych.
Materiały
RAPORT Z OCENY FUNKCJONOWANIA SYSTEMU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCHRAPORT_Z_OCENY_FUNKCJONOWANIA_SYSTEMU_ZAMÓWIEŃ_PUBLICZNYCH.pdf 1.80MB Założenia badawcze, przebieg i realizacja badań w obszarze funkcjonowania rynku zamówień publicznych
Założenia_badawcze,_przebieg_i_realizacja_badań_w_obszarze_funkcjonowania_rynku_zamówień_publicznych.pdf 0.66MB Wyniki badań dotyczące funkcjonowania rynku zamówień publicznych - wnioski i rekomendacje w obszarze regulacji prawa zamówień publicznych
Wyniki_badań_dotyczące_funkcjonowania_rynku_zamówień_publicznych_-_wnioski_i_rekomendacje_w_obszarze_regulacji_prawa_zamówień_publicznych.pdf 0.65MB Profesjonalizacja zamówień publicznych – wyniki badań, wnioski i rekomendacje
Profesjonalizacja_zamówień_publicznych_–_wyniki_badań,_wnioski_i_rekomendacje.pdf 0.58MB Funkcjonowanie systemu zamówień publicznych – dane sprawozdawcze przekazywane przez zamawiających do Urzędu Zamówień publicznych
Funkcjonowanie_systemu_zamówień_publicznych_–_dane_sprawozdawcze_przekazywane_przez_zamawiających_do_Urzędu_Zamówień_publicznych.pdf 1.24MB